Spor

Sahte 9 (False Nine) Nedir? Sahte Dokuz Numara Ne Yapar?

Futbolda sahte 9 numara nedir, sahte dokuz numaranın görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca sahte 9 (false nine) kavramından söz edeceğiz.

Sahte 9 (False Nine) Nedir?

Diziliş itibariyle santrfor mevkiinde oynayan ancak oyun olarak ceza sahasına sahte koşular atan, ceza sahası içinde boşluklar yaratarak takım arkadaşlarına alan açan, rakip stoperlerin pozisyon almalarını zorlaştıran oyun zekası yüksek, topsuz oyun becerisi iyi olan futbolculara sahte 9 numara yani false nine adı verilir.

Sahte 9 numaralar, geçmiş dönemlerden bugüne kadar uygulanagelen bir taktik olmakla beraber son zamanlarda teknik direktörlerin gözdesi olan bir uygulamadır. Sahte 9 numaralar, klasik santrforlar gibi sabit, ceza sahası içinde top bekleyen (fox in the box) ya da uzun boylu, fizikli oyuncular değildir. Aksine bu özelliklerin herhangi birinin olmasına da gerek yoktur. Sahte 9 numaralar, oyun zekası ile skor üretecek tarzda futbolculardır. Bugün takımlar oyun sistemini bir santrfora bağlamaktan ziyade yetenekli orta saha oyuncularından birini sahte dokuza evirerek skor üretmeye çalışırlar.

Sahte 9 numara tanımına en uygun profillerden biri Liverpool’un forveti Roberto Firmino’dur. Liverpool formasıyla çıktığı çoğu maçı santrfor mevkiinde oynayan Firmino, alışılagelen santrforlardan farklı olarak farklı olarak oyunun içinde olan bir oyuncudur. Servis yapar, ceza sahasına diyagonal koşular yapar, alan savunması yapan takımları yıpratır, adam adama savunma yapan takım stoperlerini üzerine çekerek rakip takım arkadaşlarına alan açar, kısacası gol atmayı değil takımın gol atabilmesini mümkün kılacak her şeyi yapar.

Ancak sahte 9 numaralar, her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Örneğin Ralf Rangnick döneminde Manchester United, Bruno Fernandes’i sahte 9 olarak oynadığı Manchester City maçını 4-1 kaybederken Leicester City ile de 1-1 berabere kalmıştır. Ya da Galatasaray 2021-2022 sezonunda Ryan Babel’i false-nine oynattığı Trabzon maçını evinde 1-2 kaybetmiş; Alanya’yla deplasmanda 1-1 beraber kalmıştır.

kaynakça:

  • transfermarkt.com.tr, Ryan Babel detaylı analizi, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022
  • transfermarkt.com.tr, Bruno Fernandes detaylı analizi, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022
  • bleacherreport.com, Complete Guide to the False 9 and Who Plays It Best, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022
  • goal.com, What is a false nine? Messi, Hazard & how the attacking role works, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi