Geleceğin Sektörü: Sağlık

Üniversite tercihi yaparken hangi mesleğin daha çok kazandıracağını, geleceğin mesleği olduğunu düşündük. Ailelerimizin kafasında klasik bir fikir vardı doktor, avukat olsun açıkta kalmasın. Onlara inat gerçekten de geleceği olan başka meslekler aramaya başladık. “Metalürji mühendisleri çok iş yapıyormuş” gibi laflar ortalıkta dolaşıyordu.
Aslında yanlış bir giriş yapmış olabilirim. Sağlık sektörünün gelecekte ne kadar önemli olacağından bahsedeceğim. Sonuçta üniversitede avukatlık okuduysanız dahi sağlık sektörü alanında yatırımlar yapabilirsiniz değil mi? Zaten üniversitede okuduğu bölüm ile alakalı iş yapan sayısı da bir hayli azaldı.

İlginizi Çekebilir:  Özel Kurumların Sömürgecilik Faaliyetleri

Geleceğin sektörleri gerçekten iddaalı gelmiş olabilir. Araştırmalara baktığımızda önümüzdeki 50 yıl içinde hangi sektörün daha çok öne çıkacağı konusunda şaşırtıcı sonuçlar var. Sağlık konusuna gelmeden önce en önemli diğer iki sektörün üzerinden hızlıca geçeyim isterseniz.

Gıda-Tarım
Tahmin etmek zor olmasa gerek. Gelecek 50 yıl içerisinde dünyadaki insan nüfusunun 7.5 milyardan 9 milyara çıkması tahmin ediliyor. Bu arada köyden kentlere olan göçte katlanarak artıyor. Peki nüfusun beslenme ihtiyacı nasıl karşılanacak? 2050 yılında tarıma yapılan yatırımın %50 oranlarında artması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:  Bankamatik Bozuk Para Verir mi?

Enerji
Tıpkı tarım sektöründe olduğu gibi nüfus artışından kaynaklanan bu doğal gereksinim %90 civarlarında artacak. Şirketler gece-gündüz yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla nasıl verim alırız? Nükleer santraller enerji ihtiyacımızı karşılarken, bu denli gücü zapdetmek kolay olacak mı ? gibi sorulara cevap arıyorlar.

ve Geleceğin Sektörü: Sağlık

Bir insan daha üst model bir cep telefonu olmasa da idare edebilir. Sağlığı olmadan idare etmesi biraz daha zor. İnsanoğlu var olduğundan bu yana bunun hep geçerli olduğunu biliyoruz. Neden bu denli artış yaşanacak? Çünkü ömür beklentisi çok yükseliyor. 50 yıl önce ortalama yaşam beklentisi 55 yıl iken, 50 yıl sonra 75 civarı olacak. Buna tıptaki gelişmeler yol açacak. Hatta 100 yaşına kadar yaşamak artık normal sayılacak.

İlginizi Çekebilir:  Otomatik Ödeme Talimatı Hesapta Para Yoksa Ne Olur?

Şöyle düşünelim bir insan 60 yaşına gelip temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra geriye kalan tüm yatırımını sağlığı için yapabilir. Bu yüzden sağlık sektöründeki yatırım artışının 50 yıl içerisinde %1800 civarlarında olması bekleniyor.

Ülkemizin de bu araştırmaların farkında olarak geleceğe hazır olması gerekli.

Sağlıcakla kalın sevgili okurlarım..

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri