Google Analytics Nedir?

Google Analytics, Google’ın internet sitesi sahibi olan ve kendi alt yapısını kullanan her kişiye sunduğu detaylı analiz servisi ve Web sitesidir.

Daha önceden Urchin firması bünyesinde olan Analytics, Google’ın satın almasından sonra Google Analytics ismini almış ve ücretsiz olmuştur. Servis, Urchin firması bünyesindeyken ücretli olmuştur.


Google Analytics Ne İşe Yarar?

Google Analytics, internet sitesi sahipleri için büyük bir hazinedir. Sunduğu hizmet ve servisler ise her geçen gün zenginleşmektedir. Şöyle ki sadece sitenize giren kişinin adı ve soyadını sizlerle paylaşmaz. İşte kısaca hizmetleri;

Gerçek Zamanlı Analiz

Sitenizde anlık kaç kişi olduğunu, hangi sayfada gezindiklerini, hangi kaynaktan siteye yönlendiğini, hangi anahtar kelimeyi kullanarak sitede kaldığını gösteren kısımdır. Bu kısımda temel olarak sitede anlık kaç kişi olduğunu görürsünüz.

Aramaya Genel Bakış

Bu bölümde siteye organik yollardan (Google aramaları ya da başka arama motorları kullanılarak) girildiğini gösteren bölümdür. Bu bölümde default olarak bir önceki gün ile bugünü karşılaştırır.

Organik Arama

Bu bölümde ise siteye giriş yapanların hangi anahtar kelime ile siteye giriş yaptığı görülür. Bu bölüm, Analytics verilerine göre kullanıcıların anahtar kelimeleri kullanarak siteye yönlendiğini belirtir. Ancak her anahtar kelime bu bölümde yer almaz. Google Analytics’in yakalayabildiği anahtar kelimeler burada yer alır.

Yönlendirme

Siteye hangi siteden, hangi arama motorundan, hangi kanaldan yönlenildiği bilgisi burada yer alır. Örneğin Yandex, bu yönlendirme verilerinde yer alırken Google yer almaz. Bir başka Web sitesinden yönlenen kullanıcıları da bu bölümde görmek mümkün. Ya da AMP kullanan Web sitelerinde de bu yönlendirme görülmektedir.

Tüm Sayfalar

Burada yer alan veriler, bir sitenin organik olsun olmasın ziyaret edilen tüm sayfalarını gösterir. Örneğin bir içeriğin sosyal medyada yayınlanması sonrasında trafik çekmesi, bu bölümde görülür. Sağ üstte yer alan tuşla, tarih aralığını siz belirleyebilirsiniz.

Kitle

Burada yer alan bölümde ise siteye giriş yapan ziyaretçilerin hangi cep telefonu markasıyla, hangi ekran çözünürlüğünde, hangi bölgede, hangi dilde giriş yaptığını gösterir.

Yeniler-Yeni Gelenler

Burada yer alan bölüm ise siteyi ziyaret eden kişilerin yüzde kaçının yeni ziyaretçi olduğunu gösterir. Yeni gelenler ya da bir kez daha gelenlerin oranını bu bölümde görebilirsiniz.

Mobile Genel Bakış

Ziyaretçilerin hangi mobil aygıttan giriş yapıldığını gösteren bölümdür. Tablet veya cep telefonlarından siteye ne kadar sayıda giriş yapıldığını gösterir.

Mobil Cihazlar

Siteye giriş yapan ziyaretçilerin hangi mobil cihazlar üzerinden siteye girdiğini gösteren bölümdür. Örneğin Samsung J7 ya da iPhone marka telefonlardan siteye kaç kez giriş yapıldığını gösterir.


Google Analytics, yukarıda da görüldüğü üzere pek çok aracı ve hizmeti olan bir servistir. Google Analytics’i mobilden deneyebilir ya da Web sitesi üzerinden de kullanabilirsiniz. Profesyonellik adına Analytics’i web üzerinden denemeniz faydalı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.