Eleştiri

Görgü Kuralları: Yere Tükürmeyin

Toplumumuzdaki en sık rastlanan görgü eksikliklerinden biri de ne yazık ki yere tükürmektir. Bir görgülü, yere tükürmeyi kendisine yapılan bir hakaret veya öz saygısızlık olarak görmediği sürece yere tükürmek sıradan bir davranış olarak kalacaktır. Neden yere tükürmek iyi bir davranış olarak değerlendirilmez?

Yere tükürmek, en başta toplumsal bir alanda yaşadığımızdan ve insanın toplumsal ve sosyal bir canlı olmasından dolayı yanlıştır. Kişinin ortak yaşam alanlarında, herkesin paylaştığı bir alanda yere tükürmek, diğerlerinin de hakkına tecavüzdür. Nasıl bir başkasının çeşitli nedenlerden doğan hakkına saldırıda bulunmak yanlışsa bu da yanlıştır.

Bir diğer husus da yere tükürmenin gerçekten de bir başkasının midesini bulandıran cinsten bir hareket olmasıdır. Arkanızdan gelen bir insanın midesini bulandırmak istemiyorsanız aynısını siz de yapmayın.

Görgü kuralları, sadece yere tükürmek veya yolda sigara içmek değil bir kişinin kendi aklıyla çıkarabileceği evrensel, etik kurallara uygun, edep çerçevesinde olan hareketler bütünüdür.

Görgü Kuralları yazı serimizin ilki olan bu kurala, daha sonraki yazılarımızda da değineceğiz. Diğer görgü kuralları:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.