Günümüz Türkiye’sini ve Siyasetini Özetleyen Kitaplar, Filmler, Deyimler ve Atasözleri

Günümüz Türkiye’sini ve özellikle günümüz siyasetini açıklayan onlarca söz, derleme, alıntı ve kitap var. Bunların hepsinde de Türkiye’yi ve Türkiye siyasetini anlamak, görmek mümkün. Bir de atasözleri ve deyimler var. Her dönemde farklı şeyleri açıklamak için kullanılan atasözleri ve deyimleri bu sefer de günümüz siyasetini ve Türkiye’sini özetlemek için uyarlayalım. İşte kısaca günümüz siyasetini ve Türkiye’sini özetleyen atasözleri ve deyimler.

İlginizi Çekebilir:  Bir Ziraat Burs Kartı Dramı: Banka Kartını Seçebilir Misiniz?

1. Dam üstünde Saksağan Vur Beline Kazmayı
2. Koyunun Olmadığı Yerde Keçiye Abdurrahman Çelebi Denir.
3. Körler Ülkesinde Tek Gözlüler Kral Olur
4. Al birini vur ötekine
5. Hesapsız Kasap Ne Satır Kor Ne Masat
6. Lafla peynir gemisi yürümez
7. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak
8. Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar
9. Kör Malın Alıcısı Kör Olur

Günümüz siyasetini ve günümüz Türkiye’sini özetleyen ve adeta okuyan en kıymetli eser, George Orwell’ın 1984 adlı eseridir. Eserde günümüzün siyasetine ve güncel durumuna 1949 yılından atıflar yer alıyor. Yazar, eserini bundan yaklaşık 70 sene önce yazmış. Ayrıca eserin yazarı, Soğuk Savaş terimini kullanan ilk kişi. George Orwell’ın bu muhteşem eserini okurken ve okumananız bitikten sonra hayretlere düşmemek cidden elde değil.

İlginizi Çekebilir:  Küçük Esnaf Yalanları

Ayrıca günümüzün siyasi alt yapısını ve günümüz Türkiye’sini anlamak ve gerçek anlamda okumak için Niccolo Machiavelli’nin Prens adlı kitabını da detaylı bir şekilde incelemek ve araştırmak gerekiyor.

Günümüz siyasetini ve Türkiye’sini anlamak için 1997 yapımı Başkanın Adamları filmini de izlemekte fayda var. Filmde medyanın gücünden, halkı medya kullanarak nasıl kolay etkilenebileceği anlatılıyor.

İlginizi Çekebilir:  Alay Sancağını Çalınca Erken Tezkere Veriliyor Efsanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara