Halkla İlişkilerde Problem Tanımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Halkla ilişkilerde problem tanımı nedir? Problem tanımı nasıl yapılır? Halkla ilişkiler kampanyaları ve çalışmaları için proje aşamasında problem tanımı oldukça önemlidir. Problem tanımının doğru yapılması, hedef kitlenin de doğru analiz edilmesinden geçmektedir. Bu aşamada yapılacak olanları sizler için şöyle derledik:

1-) Hedef Kitle Belirleme 

Halkla ilişkiler kampanya ve çalışmaları için en başta yapılması gereken hedef kitle analizidir. Hedef kitle analizinin doğru yapılması, çalışmanın ilerleyen bölümlerinin de sağlam bir şekilde devam etmesi demektir. 

Hedef kitle, kampanya veya çalışmanın yapılacağı alanı kısıtlar ve böylece bütçenin daha verimli kullanılması anlamına gelir. Örneğin bir oyuncak firmasının hedef kitle analizinde belirleyeceği yaş arası standarttır ama bir otomobil markasının hedef kitlesi oldukça geniştir. Örneğin bu yazımızda Mercedes’in “Smart” arabası üzerinden gidelim. Hedef kitlesi şöyle olur;

İlginizi Çekebilir:  Kartvizit Kültürü

1) A-B gelir grubunda yer alan kadın-erkek çalışanlar,

2) Büyük şehirde yaşayanlar,

3) Arabada yüksek verim ve performans istemeyenler,

4) Çabukluk, pratiklik ve kalite isteyenler 

5) Park sorunu yaşamak istemeyenler.

682321844

Kaba bir şekilde Mercedes Smart’ın hedef kitlesini böyle yapmak mümkündür. Bu aşamadan sonra kampanya ve çalışma için sıra problem tanımına gelir. Bu kampanya ve çalışma için bir problem gerekli. Ortada bir problem olmasına gerek yok. Bir problem yaratmanız gerekecek. Mercedes’in Smart arabası göz önüne alınarak bir anket düzenlemek gerekir. Anket sorularının iyi ayarlanması ve kampanyanın özünü ve hikayesini iyi kavramasına dikkat etmek gerekiyor. 

İlginizi Çekebilir:  PR Nedir? Neye Yarar? Türleri Nelerdir?

Problem tanımı, anketlerden ya da çeşitli programlardan gelen verilere göre düzenlenir. Tabi burada anketin kaç kişiye yapıldığı, kaç kişinin cevap verdiği, kaç kişinin kaç soruya cevap verdiği gibi kriterler önem taşır. Anket sorularından biri, “Park ederken sorun yaşıyor musunuz/park etmek sizin için büyük bir sorun mu?” tarzında bir soru olsun. Bu soruya cevap veren kişilerin %90’ı “evet” cevabını vermiş olsun. Problem: Park Sorunu.

İlginizi Çekebilir:  Kaliteli İçerik Oluşturabilmek

Kampanya bundan sonra bu sorun üzerinden devam edecektir. Yapılacak olan tüm çalışmalar, hikaye yazımı, influencerlar, vurgu ve diğer etkenlerin hepsi “park etme” üzerinde yoğunlaşacaktır. İşin hikaye yazma kısmında farklı yöntem ve teknikler kullanılanabilir ancak “park etmek” özellikle vurgulanmalıdır. 

Böylece kampanyanın problem tanımı kısmı tamamlanmış olur. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi problem tanımı, eldeki verilerden yola çıkılarak yapılmalıdır. Aksi takdirde kampanya hatalı olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi