Halkla İlişkilerin Kurucusu Kimdir?

Halkla ilişkilerin kurucusu kimdir, halkla ilişkileri kim kurdu? Daha önceki yazılarımızda çeşitli halkla ilişkiler kavramlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”halkla ilişkilerin kurucusu”ndan söz edeceğiz.

Halkla İlişkilerin Kurucusu Kim?

Bu sorunun cevabını vermeden önce halkla ilişkilerin geçmişinden söz edelim: Halkla ilişkiler geçmişten günümüze gelene kadar pek çok süreçten geçmiş ve her süreçte amacı ve tanımı farklılaşmıştır. Bilinen ilk halkla ilişkiler örnekleri Roma İmparatorluğu’nda şehir duvarlarına asılan ve halkı bilgilendirme amacı güden ‘acta diurna’ ve ‘acta publica’ ismi verilen yazılardır. Bu yazılar Roma’nın gündelik hayatından bilgiler verir ve şehir hayatından haberleri bünyesinde barındırırdı.

İlginizi Çekebilir:  Etik Kod ve Etik Hat Nedir?

Daha sonra matbaanın icadı ve kitapların basılabilir hale gelmesiyle halkla ilişkiler devlet dışında başka bir otorite tarafından da yapılabilir hale geldi. Özellikle propagandalar bu şekilde yürütülmeye çalışıldı.

Ardından Sanayi Devrimi ile birlikte tümüyle değişen sosyal düzende halkla ilişkiler daha komplike ve çok boyutlu bir hale gelmeye başladı. İşçi-işveren ilişkileri, müşteri analizleri, taleplerin boyutu veya trendler, tüketici alışkanlıkları, hedef kitlelerin sürekli değişmesi süreç içerisinde halkla ilişkileri daha komplike bir yapı haline getirdi.

İlginizi Çekebilir:  PR'cı Önce Sahnenin Tozunu Yutmalı

Bu noktada halkla ilişkiler ‘modern’ anlamda Sanayi Devrimi ile kurulmuştur diyebiliriz. Halkla ilişkileri ‘modern’ anlamda kuran, bu bilimin isim babası olan kişi ise Edward Bernays’tir. Peki Edward Bernays kimdir? Kısaca özetleyelim.

Edward Bernays

Halka ilişkileri bir bilim olarak ele aldı, New York Üniversitesi’nde halkla ilişikiler konusu üzerinde dersler vermeye başladı. Amcası olan Freud ile bitlikte halka ilişkilerin alanını ve kavramlarını geliştirdi. Kamuya yönelik yapılan kampanyalarda ikna metotları uygulamaya başladı. Başkan Woodwood Wilson ve Calvin Coolidge, American Tobacco Company, General Electric, Alcoa, Amerikan Diş hekimliği Birliği, Dodge Motors, NAACP gibi birçok müşteriye halkla ilişkiler danışmanlığı yaptı.

İlginizi Çekebilir:  Markalar İçin Konumlandırma Neden Önemli? Konumlandırma Stratejileri Neler? Konumlandırma Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Bernays aynı zamanda halkla ilişkilerin sosyoloji ve psikoloji ile doğrudan ilişkili olduğunu ifade etti. Bernays, Life dergisinin yayınladığı listede 20. yüzyılın en etkili 100 Amerikanı arasında gösterilmiştir.

Kitapları: Kristalleştirici Halkla İlişkiler

Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

türkiye’de ilk halkla ilişkiler şirketleri halkla ilişkilerin tarihsel gelişimi kisaca halkla ilişkiler nedir halkla ilişkilerin öncü isimleri dünyaca ünlü halkla ilişkiler uzmanları ingiltere de halkla ilişkiler geçmişten günümüze halkla ilişkiler halkla ilişkilerin gelişmesi için neler yapılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara