Hamama Giren Terler Ne Demek?

Hamama giren terler ne demek? Hamama giren terler sözünün anlamı nedir ve ne anlama geliyor? Atasözleri ve deyimler sözlüğünde gündelik hayatta sıkça kullanılan deyimler arasında yer alan “hamama giren terler” sözünün anlamını ve eş anlamlısını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Hamama Giren Terler Ne Demek? 

Hamama giren terler sözü, zor ve meşakkatli işleri yapacak olan kişilerin bu işi yaparken birtakım zorluklar çekeceğini ifade eder. Bir işe giren kişilerin o işin zorluklarına katlanması gerektiğini ifade eden bu söz aynı zamanda gündelik hayatta sıkça kullanılan deyimler arasında da yer almaktadır. 

Hamama Giren Terler Deyiminin Eş Anlamlısı 

Hamama giren terler deyiminin eş anlamlısı ise “gülü seven dikenine katlanır” deyimidir. Her şeyin bir bedeli olduğunu belirten bu deyim, hamama giren terler deyimi ile aynı anlama gelir. 

Hamama giren terler deyimi, yaratıcılık bakımından biraz eksik bir atasözüdür. Eksik değildir de anlamı biraz yüzeyseldir. Öyle ki bu deyimdeki kalıbı hemen hemen her yere kullanmak mümkündür. 

-) Kamyon süren heyecanlanır,

-) Yere düşen bardak kırılır,

-) Ağaca tırmanan geri iner,

-) Borç alan zorlanır,

-) Denize giren ıslanır,

Gibi farklı anlamları aynı iskelet üzerinde tamamlamak oldukça kolay. Diğer deyim ve atasözlerinde görülen anlam yoğunluğu ve derinlik bu deyimde yer almamaktadır.

Hepsi ve daha fazlası için sitemizin “Deyimler ve Atasözleri” kategorisine tıklayabilir, diğer deyim ve atasözleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: