Hasan Bilgili Kimdir? Hangi Üniversitede Görevli?

Hasan Bilgili kimdir, hangi üniversitede görevli? Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Çayyolu semtindeki bir hayvan hastanesinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan 53 yaşındaki Profesör Dr. Hasan Bilgili, akşam saatlerinde 7 kişinin çalıştığı ve kendisine ait olan hayvan hastanesine gitti. 

Habertürk’te yer alan habere göre Hasan Bilgili, bu hastanede çalışan 23 yaşındaki Ç.’den mutfakta yemek hazırlamasını istedi. Daha sonra mutfağa geçen Hasan Bilgili, Ç.’ye alkol teklifinde bulundu ancak Ç. bu teklifini reddetti. Hasan Bilgili, teklifinin reddedilmesinin ardından öfkelendi ve Ç.’ye önce fiziksel tacizde bulundu, ardından da genç kadını dövdükten sonra tecavüz etti. 

Yaşanan olay sonrasında eve giden Ç., durumu annesine bildirdi. Daha sonra annesiyle hastaneye giden Ç., darp ve tecavüz raporu alarak polise gitti ve Hasan Bilgili’den şikayetçi oldu. 

HASAN BİLGİLİ SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Hastane raporları sonrasında polisler Hasan Bilgili isimli öğretim görevlisini gözaltına aldı ve yapılan işlemlerin ardından Hasan Bilgili adliyeye sevk edildi. Hasan Bilgili buradaki savunmasında “Kendisine şiddet uyguladığım ve sonrasında cinsel saldırıda bulunduğum iddialarını kabul etmiyorum. Bu şekilde hakkımda şikayetçi bulunmasının arkasında mutlaka bir komplo olduğunu düşünüyorum. Aramızda duygusal veya fiziksel hiçbir yakınlık olmamıştır. Suçsuzum” diyerek aleyhindeki iddiaları yalanladı. 

Buradaki savunmasının ardından tutuklanması talebiyle Ankara 1. Sulh ve Ceza Hakimliği’ne gönderilen Hasan Bilgili, ‘nitelikli cinsel saldırı’ suçundan tutuklandı ve cezaevine gönderildi.

ÜNİVERSİTEDEN OLAY HAKKINDA AÇIKLAMA

Hasan Bilgili olayından sonra Ankara Üniversitesi’nden de yazılı bir açıklama geldi. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Üniversitemiz dışında özel bir klinikte yaşanan cinsel saldırı haberi ihbar kabul edilerek, bu olayla ilişkili saldırı faili öğretim üyesi Hasan Bilgili hakkında gerekli yasal işlem ile soruşturma başlatılmış ve açığa alınmıştır.” 

HÜSEYİN TANRIVERDİ: “TÜM HAKLARINI SAVUNACAĞIZ” 

Olayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ise olayı kınayarak şunları söyledi: 

“Olay ile ilgili tüm tahkikat ve soruşturmaları başlatmış bulunmaktayız. Cinsel saldırıda bulunduğu açıklanan kişi ile ilgilide yasaların bizlere verdiği haklar çerçevesinde gerekli işlemleri başlatacağız. Olayı duyduğumuz dakikadan itibaren tüm gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz günden itibaren bu tür vahim olaylar hakkında istisnasız yapılması gereken ne varsa hukuki çerçevede gereğini yerine getirmekteyiz. Kamuoyu ve tüm meslektaşlarımız müsterih olsun saldırıya uğrayan kardeşimizin yanındayız. Onun tüm haklarını savunacağız. En kısa sürede şahsı ve ailesi ile de görüşerek desteklerimizi yerine getireceğiz.”

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN TEPKİ 

Konuyla ilgili olarak harekete geçen Ankara Üniversitesi’nden bazı öğrenci grupları “üniversitelerde tacizci, tecavüzcü hoca istemiyoruz” diyerek protestolarda bulundu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber