DüşünceEleştiri

Herkesin Söyleyecek Bir Düşüncesi Vardır!

Herkesin söyleyeceği bir şeyleri muhakkak vardır. İyi ya da kötü, güzel veya çirkin, doğru veya yanlış insanın başkalarına anlatacağı olaylar, anılar, görüşler mutlaka bulunur. Açmak, paylaşmak, başkalarına anlatmak insanın doğasında yatan bir gerçektir.

Dünyadaki her şeyi bildiğinizi varsayın. Hatta öyle çok biliyorsunuz ki tarihten, edebiyattan, matematikten, felsefeden, kültür ve sanattan kısacası her alandan her konudan mükemmel derecede bilgili olduğunuzu varsayın. Bu bildiklerinizi başkalarına anlatamadıktan sonra ne işe yarar? Bildiklerimiz, öğrenmek için çaba sarf ettiklerimiz, dirsek çürüttüklerimizin bir anlamı kalır mı? Elbette ki hayır? İnsan bundan dolayı sosyal bir varlıktır. Kimse sonsuza dek yalnız kalmayı isteyemez. Yalnız kalmak, edebiyatçıların sıklıkla övdükleri, göklere çıkardıkları aslında bakarsanız içi boş bir kavram. İnsan aslında bulunduğu kitleden ne kadar nefret ediyorsa etsin, insanlarla bir arada yaşamaktan ne kadar sıkılmış olursa olsun içinde bulunduğu toplulukla insandır.

Herkesin sizinle aynı düşüncelere sahip olmasını beklemek, dünyada tek bir fabrika olması demektir. Dünya üzerinde tek bir dil, tek bir din, tek bir bayrak ve tek bir düşünce demektir. Fildişi kulelerde insanlıktan gem vurmak, insanlığı eleştirmek bana göre yersiz. Düşünceler ve fikirler ancak paylaşılırsa bir anlama kavuşur. Düşünceler ve fikirler, başka düşünce ve fikirlerin doğuşuna zemin hazırlar.

Issız bir adada olsaydınız yazar mıydınız? İnsan hep başkaları okusun diye yazmaz mı? Der Sartre. Gayet de haklıdır, insan yorumlanınca, karşı çıkılınca kendisini geliştirecek ve insan olmanın sınırlarını genişletecektir. Sartre bir yazardı ve bunu realist bir yaklaşımla dile getirmişti.

Bir yazar çoğunlukla çokluk ve okunmak için yazar. Bunun aksini söyleyenleri alkışlayalım fakat inanmayalım der Fransız yazar Albert Camus. Evet, o da tıpkı Sartre gibi bir yazardı o da realist bir yaklaşımla düşüncenin paylaşanı olmayınca ne kadar değersiz olduğunu vurgulamıştır.

Düşünce paylaşılınca güzel yeter ki bir anlayanı olsun. Elbet bir anlayanı bulunur. Paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds