II. Dünya Savaşı’nda Liderler Kimdir? Hangi Lider Hangi Ülke?

İkinci Dünya Savaşı, gerek nedenleri gerekse sonuçları bakımından dünyanın en büyük savaşlarından birine sahne olmuş, savaşta milyonlarca insan hayatını kaybederken milyonlarca insan da bu savaştan olumsuz yönde etkilenmiştir. Hiç şüphesiz bu savaşta liderlerin payı oldukça büyük. Peki İkinci Dünya Savaşı’nda liderler kimdir? Hangi lider hangi ülkenin? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. 

İngiltere

– Neville Chamberlain (1940’a kadar) 

– Winston Churchill (Temmuz 1945’e kadar) 

– Clement Attlee (1945’ten sonra) 

İngiltere, bu savaşın çıkmasında en az paya sahip olan devletlerden biriydi zira küresel bir savaşın patlak vermesi halinde sömürgelerini kaybedebilirdi. Bunu Chamberlain’in yatıştırma politikasından da anlamak mümkün. İngiltere, Almanya’nın özellikle Hitler’in başa geçmesinden sonra ciddi bir tehdit olduğunu görmüş ve bu devleti çeşitli yöntemlerle uluslararası alanda pasifize etmeye çalışmıştır. Fakat bu politikada başarılı olamamıştır. 

Fransa 

– Mareşal Petain (Alman yanlısı Vichy hükümeti lideri) 

– Charles de Gaulle (İngiltere’deki Fransız direnişi lideri 

Savaştan en çok etkilenen devletlerden biri de hiç kuşkusuz Fransa. Almanya’nın ilk hedefi olan Fransa, bu dönemde Charles de Gaul’ün politikaları sayesinde ayakta kalmıştır. 

Amerika Birleşik Devletleri 

– Franklin Roosevelt (Nisan 1945’e kadar) 

– Henry S. Truman (1945’ten sonra) 

Savaşa dahil olması, Pasifik’te Japonya ile girdiği mücadelelerle başlayan Amerika, bu savaştan en çok karşı çıkan devletlerden biri olmuştur. Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombasının atılmasıyla savaşı sonlandıran ABD, bu savaştan sonra yeni dünya düzeninde önemli bir rol almıştır. 

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) 

– Joseph Stalin 

Bu dönem, Stalin’in politikalarının egemen olduğu bir dönem olmuştur. Stalin, 1953’e kadar SSCB’nin başında kalmış ve 1924’ten 1953’e kadar Sovyetler’in tek lideri olmuştur. 

Almanya 

– Adolf Hitler 

İkinci Dünya Savaşı’nın en büyük müsebbibi olan Almanya’nın 1933 yılında iktidara gelen Nazi Partisinin lideri Adolf Hitler, dünya tarihine damgasını vuran bu kanlı savaşın en kilit ismidir. Fransa ve SSCB ile girdiği mücadeleler, Avrupa’da huzur ortamını bozmuş ve savaşın kaybedilmesiyle Almanya, uzun yıllar toparlamamıştır. 

İtalya 

– Benito Mussolini 

Almanya ile birlikte Avrupa’nın iki agresif devletinden biri olan İtalya, özellikle 1922 yılında Mussolini’nin iktidara gelmesiyle saldırgan politikasını artırmıştır. Mussolini, Roma’yı yeniden canlandırma siyasetiyle İtalya’yı büyük bir buhrana sürüklemiş ve en nihayetinde kendi halkı tarafından öldürülmüştür. 

Japonya 

– İmparator Hirohito 

Uzakdoğu’da yeni bir güç olarak doğan Japonya, özellikle Meiji Restorasyonu ile süper güç olma yolunda ilerlemiş ve savaştan en ağır cezayı alan ülke olarak mağlup olmuştur. 

Not: İtalyan lider Benito Mussolini’nin ünvanı Duçe’dir. Alman lider Hitler’in ünvanı ise Führer yani rehberdir. 

İlginizi Çekebilir:  Lozan Antlaşması 2023'te Bitiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce