Sosyoloji

İktidar, Otorite ve Meşruiyet Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

İktidar, otorite ve Meşruiyet arasında hem siyasal hem de sosyolojik anlamda bir ilişki söz konusudur. Öncelikle iktidara yönelik yaklaşımlar iki ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Birinci tarafta yer alan görüşler iktidarın çatışma ve karşı koyma eğilimini içerdiğini belirtir. Burada toplumsal ve siyasal ilişkilerin birbiriyle rekabetçi bir anlayıştan dolayı çatışma ve birbirine karşı koyma ilişkisi içerisinde oldukları söylenir.  İktidar bazı yazarlar tarafından kuvvet terimiyle çözümlenirken George Simmel astlarla üstler arasındaki bütün ilişkilerin gönüllülüğe dayandığını söyler.

Diğer yandan otorite ise içerisinde geniş anlam kümesini barındıran bir kavramdır. Bu bakımdan iktidar kavramından daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Otorite bir bakıma kişisel olarak akıl yürütmeyi kullanamama durumudur. Otoriteyi kabul etmek, kişinin yapması veya inanması istenen şeye karşı herhangi bir sorgulama veya inceleme eylemine girişmemesi durumudur. Bununla birlikte meşruiyet ise hem iktidarı hem de otoriteyi kapsayan bir kavramdır. Meşruiyet, otoritenin veya iktidarın geçerliliği ve etkisini göstermiş olduğu toplum tarafından kabul edilebilirliği anlamını taşımaktadır. Bu anlamda her meşru olan yasal olabilir ancak her yasal olan meşru değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds