İletişimde Gürültü Nedir? Gürültü Kaynağı Nasıl Yok Edilir?

Gürültü, iletişimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini engelleyen oluşumların tamamına verilen isimdir. İletişimde gürültünün net olarak tanımı ise şu birkaç maddedir;

  • İletişim sürecinin belirli ya da herhangi bir aşamasında, istem dışı (refleksif olarak) ortaya çıkan, iletişimin sağlıklı bir şekilde yürümesini engelleyen, kısaca iletişim sürecini etkileyen bir faktördür.
  • Gürültü iletişimin sağlanması durumunda; kaynak, kanal, alıcı ya da mesaj gibi herhangi bir aşamada ortaya çıkar ve iletişimi bozulmasına neden olur.
  • Mesajın ya da iletinin kaynaktan gönderildiği şekliyle algılanmasına engel olan; çevresel, psikolojik, fizyolojik ve nöro- fizyolojik gibi çok geniş bir yelpazede olabilen engellerdir.
  • Gönderilen iletiyi deforme eden ya da alıcının iletiyi almasını zorlaştıran her türlü etkene de kısaca gürültü denir.
İlginizi Çekebilir:  Kurumsal Olmak Neden Önemli?

İletişimde ”gürültü” olarak değerlendirilen kaynaklar ise belli başlı şunlardır;

  • Uçak, trafik, araba kornası, herhangi bir aletten çıkan ses gibi fiziksel gürültü kaynakları
  • Açlık ve uykusuzluk gibi alıcı olmayı engelleyen Nöro-fizyolojik gürültü kaynakları
  • Kişinin kendisinden kaynaklı psikolojik gürültü kaynakları. Örneğin heyecandan konuşamamak gibi.
  • Toplum kaynaklı gürültü kaynakları
İlginizi Çekebilir:  Basın Konferansı Nedir?

Bu gibi sebeplerden dolayı etkili iletişim sağlanamaz. İletişimin bir gönderici ve bir alıcıdan meydana geldiğini düşünürsek alıcı kaynaklı gürültülerden dolayı ”sağlıklı” bir iletişim gerçekleşmez. Peki gürültü kaynakları nasıl yok edilebilir?

Fiziksel gürültü kaynaklarının kesilmesi, Nöro-fizyolojik ve psikolojik gürültü kaynaklarına nazaran kolaydır. Nöro-fizyolojik ve psikolojik gürültü kaynaklarını ortadan kaldırmanın en etkili yolu ise ”etkili yazmak”tır.

İlginizi Çekebilir:  PR'cı Önce Sahnenin Tozunu Yutmalı

Etkili yazmanın asıl işlevi gürültü kaynağını azaltmaktır.

Etkili yazma ve yazılanın okunması, grafiklerle anlatılıp sunulması alıcı kaynaklı gürültü kaynaklarını azaltacaktır. Örneğin bir sunum esnasında sunumuna iyi hazırlanmayan şirket yöneticisinin salondaki dinleyiciyi sunuma dahil edememesi sonucunda dinleyicilerin saklı ”gürültü kaynakları” ortaya çıkacaktır. Bunu engellemek adına sunucu, görsellerle ve sağlam cümle yapıları ile dinleyici veya okuyucuyu kendisine çekmeli. Sorular sorarak gürültü kaynağını dağıtmayı amaçlamalıdır.

 


Görsel: Tasarım Çantası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri