Mimari

İmar Planında ÇB Ne Demek?

Bir yapı inşa ederken uyulması ve özellikle dikkat edilmesi gereken onlarca farklı kural bulunmaktadır. Bu kurallardan birine dahi dikkat etmemeniz o yapı için imar almanıza engel olacaktır. Sizlere mimari kategorimizde bu terimlerle ilgili çok detaylı bilgiler verdik. Bu makalemizde ise imar planında cb ya da çb maddesinin ne anlama geldiğinden kısaca bahsedeceğiz.

İnşa edilen bina ya da başka bir yapı türü de olabilir, yalnızca yapı içerisinde değil arsanın da etrafında belirli şartlara uymak mecburiyetindedir. Bu mecburiyet sebebiyle bahçenizin toplan alanından çekme mesafesi olarak tabir edilen ek alanlara kadar onlarca şey dikkatlice incelenmelidir. İmar planında çb demek ise aynı planda yan bahçe kuralını ifade eder.

Blok başlarında: Yan bahçe mesafesi + (12.00) m. den az olamaz.

Gördüğünüz gibi ilgili mevzuat net bir şekilde kuralı belirlemiştir. Buna benzer merak ettiğiniz ancak internet üzerinde bulamadığınız terimleri bize sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds