Mimari

İnegöl Mobilya İmalatçıları

İnegöl Türkiye’nin mobilya ihtiyacının yüzde 70’ini tek başına karşılıyor. Sadece Türkiye ile de sınırlı kalmayarak bugün dünyanın 160’dan fazla ülkesine İnegöl mobilya imalatçıları ürünlerini ulaştırıyorlar. Çoğu yerden özel siparişler alıyorlar ve bu yönüyle sadece bir ilçe olmasına rağmen ülke ekonomisine katkı sağlayan ilk 25 şehirden birisi konumunda yer alıyor.

İnegöl’de mobilya imalatı 1940’lı yıllara uzanıyor. İlçenin köklü ticaret yolları kesişim alanında bulunması, İstanbul, Bursa, Eskişehir gibi sanayi şehirlerine yakınlığı, ulaşım olanaklarının kolaylığı, hammadde zenginliği ve insan kaynakları mobilya imalatının gelişmesindeki en önemli paydaşlar oluyor. Marangozlarda başlayan mobilya imalatı için 1935 yılında Ali Usta ve kardeşleri bir atölye kuruyorlar ve bu atölyede ilk etapta inşaat marangozluğu işleri yapılıyor. 1946’dan itibaren de mobilya üretilen bir atölyeye eviriliyor.

Ali ve İbrahim Özyeşil kardeşlerin oluşturduğu Mobilya Sanat Mektebi zaman içinde hem ilçenin hem ülkenin en iyi ustalarının yetiştiği merkez halinde geliyor. Buradan çıkan ustalar zaman içinde kendi atölyelerini kurarak İnegöl’deki mobilya imalatının gelişimine katkı sağlıyorlar. Yıllar içinde de bölgede gelişim büyük bir hızla devam ederek bir dünya markası haline gelmeyi başarıyorlar.

Sayısı (Kaç Tane) İstatistik

İnegöl’de mobilya imalatçılarının başlangıcı atölye seviyesinde 1940’lara kadar uzanmakla birlikte bugün devasa fabrikalar faaliyet göstermektedir. Yıllar içinde İnegöl’deki mobilya imalatçılarının istatistiki rakamlarına baktığımızda inişli çıkışlı bir seyir görüyoruz.

1990 yılında İnegöl’de 2500’ü üretim yapan, 500’ü de üretim yapmaya hazırlanan imalathanenin olduğu kayıtlara geçiyor. 550 mağazada da üretilen ürünlerin satışı yapılıyor.

İnegöl Marangozlar ve Mobilyacılar Odasına 2008 yılında 1362 üyesi varken bu sayı 2009’da 1178, 2010’da 1143, 2011’de 869, 2012’de 745, 2013’te 403 olur. 2013 yılından sonra yeniden artış kaydederek 2014’te 522, 2015’te 624 üyeye ulaşır.

Bugün İnegöl’de üretim halinde olan 3000 imalathane bulunmaktadır. 600’e yakın imalathane de üretime geçme aşamasındadır. 700 mobilya pazarlama mağazası da mobilya sanayi sitesinde ürün sergileme ve satışı yapmaktadır. 25.000 kişi ilçede mobilya sektöründen geçimini sağlamaktadır.

İnegöl Store’de Toplanıyor

İnegöl’de yüzlerce mobilya imalatçısı ve bunun yan dalları faaliyet göstermeye devam etmektedir. Aynı zamanda ilçede iki de mobilya alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan Mobiliyum 2015 yılında, Türkiye’nin ilk mobilya AVM’si olarak kurulmuştur. 200 mağazada birbirinden kaliteli ürünler müşterilerle buluşmaktadır.

İMOTİM (İnegöl Mobilya Ticaret Merkezi) ise 2014 yılında inşa edilmiş bir mobilya ticaret merkezidir. Burada da 150 mobilya mağazası toptan ve perakende ürünlerini sergilemeye devam etmektedir.

İnegöl’de mobilya imalatçıları yıllardır üretim ve satışlarına devam ederken alışveriş kültürünün dijital ortama kaymış olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu kapsamda kendi e-ticaret sayfasını oluşturabilen sayılı imalathane varken İnegöl Store adlı sayfada bütün İnegöl mobilya imalatçıları toplanıyorlar.

İnegöl Store dijital sayfasına inegolstore.com adresinden ulaşabiliyorsunuz. Böylece artık İnegöl mobilyalarının ayrıcalıklarını yaşam alanlarınıza taşımak için İnegöl’de ya da yakın çevresinde olmanıza, kalkıp İnegöl’e giderek imalatçılarla görüşmenize gerek yok. Bütün süreci online ortamdan yürütebiliyor, hayalinizdeki mobilyalara Türkiye’nin her yerinden sahip olabiliyorsunuz.

İnegöl Store

İnegöl Store yarım asırlık geçmişi olan bir ekip tarafından İnegöl mobilyasını dünyaya açmak amacıyla 2015 yılında açılmıştır. Sayfada İnegöl’de imalatı yapılan birbirinden şık, birbirinden kaliteli ve konforlu mobilya modelleri sergilenmektedir. Ürünlerin imalatları ve operasyonları İnegöl’den yürütülmektedir. Aynı zamanda İnegöl ve İstanbul’da iki fiziki şubesi de bulunmaktadır.

İnegöl Store’da çok geniş bir mobilya seçeneği yer alıyor. Birçok farklı tarzda mobilya seçenekleri beğeniye sunuluyor. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Avangard mobilya modelleri,
  • Klasik mobilya modelleri,
  • Modern mobilya modelleri,
  • Retro mobilya modelleri
  • Premium mobilya modelleri.

Bütün bu mobilya tarzlarında farklı mobilya kategorileri yer alıyor. Bunlar arasında ihtiyacınıza göre seçim yapabiliyorsunuz. Dilerseniz koltuk takımları ile salonlarınızı, oturma odalarınızı gönlünüzce döşeyebilirsiniz. Yemek odası takımlarıyla en güzel lezzetleri tadacağınız, misafirlerinizi ağırlayacağınız alanları inşa edebilirsiniz. Günün yorgunluğunu atacağınız yatak odası mobilyalarına sahip olabilirsiniz. Köşe koltuk takımları, genç odası takımları, TV üniteleri kategorilerinden seçim yapabilirsiniz. Yeni bir yuva kuracaksanız yılın trend düğün paketlerini bulabilirsiniz. Firma, ücretsiz kargo ile Türkiye’nin her yerine siparişlerinizi ulaştırıyor, kurulumunu yapıyor ve 24 ay garanti veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi