İngilizce Hazırlıkta Devam Zorunluluğu Var mı?

Önceki yazımızda ‘İngilizce Bölüm Okumak zor mu?‘ sorusuna cevap verdik. Üniversiteye geçen öğrencilerin akıllarındaki en önemli soru işaretlerinden biri de İngilizce hazırlıkta devam zorunluluğunun olup olmaması. İngilizce hazırlıkta devam zorunluluğu var mı? İngilizce hazırlıkta devam zorunluluğu ne kadar? Kaç gün?

Üniversite kayıtlarını yapan ve lisans eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler için, tercih ettikleri bölüm %100 İngilizce veya kısmi İngilizce ise İngilizce hazırlık eğitimi almaları zorunlu kılınmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Yüzölçümlerine Göre Dünyanın En Büyük Gölleri

Lisans eğitiminin başlamasından önce adaylara İngilizce seviyelerini ölçmek amacıyla “yeterlilik sınavı” uygulanır ve adaylar bu sınava göre İngilizce hazırlıkta bir seviyeden başlarlar.

İngilizce Hazırlıkta Devam Zorunluluğu Var mı?

İngilizce hazırlıkta devam zorunluluğu çoğu üniversiteler için var. İngilizce eğitiminin eksiksiz tamamlanması adına adaylara devam zorunluluğu getirilmiş. Çoğu üniversite kurumlarında da devam zorunluluğu bulunuyor.

Örneğin Koç, Sabancı, Bahçeşehir, Bilgi, Ufuk, Yeditepe, Beykent, Bilkent gibi üniversitelerin yanı sıra pek çok devlet üniversitelerinde de devam zorunluluğu bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Ekvatoral İklim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nin bazı bölümlerinde, ODTÜ, Boğaziçi ve çeşitli devlet üniversitelerinde de devam zorunluluğu bulunuyor.

Yeni açılan ve sayıları hızla artan özel üniversitelerin de İngilizce eğitimini verdiklerini düşünürsek İngilizce hazırlıkta devam zorunluluğu artık adayların dikkat etmesi gereken hususlardan biri.

Tercih ettiğiniz bölümlerin İngilizce hazırlık mecburiyeti varsa, bu hususu göz önüne almanızda fayda var. Nitekim İngilizce hazırlık ilerleyen süreçte başınızı ağrıtabilir.

İngilizce eğitimi alan adaylar için İngilizce hazırlıkta seviyelere göre farklı kurlar ya da sınıflar açılmıştır. Çoğu üniversitede A1, A2, B1 ve B2 gibi kurlar ya da Beginner, Intermediate gibi seviyeler vardır ve bu sınıflarda başarı yakalayan/sınıfları geçen öğrenciler yıl sonunda Proficiency (Yeterlilik) sınavına girerler ve gerekli puanı aldıktan sonra lisans eğitimi almaya hak kazanırlar.

İlginizi Çekebilir:  Sanayiyi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İngilizce hazırlıkta devam zorunluluğu bulunuyor ve adayların İngilizce eğitimlerini tam manasıyla yerine getirmeleri için İngilizce hazırlıkta devam zorunluluğu getirilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara