İsmet Özel: Hak Yemek Sol Elle Yemek Yemek Kadar Dikkat Çekmedi Bu Ülkede

İçinde bulunduğumuz halin özeti nedir diye sorsalar tartışmasız İsmet Özel’in bu müthiş sözlerini söylemek kafi olacaktır. Gerçekten de sol elle yemek yemek, hak yemekten daha çok tartışıldı, tepki çekti ama çoğumuz hak yiyenleri görmedi.

İsmet Özel’in Bir Yusuf Masalı isimli kitabında geçen bu sözün aslı ”Bu ülkede hak yemek, sol elle yemek yemek kadar dikkat çekmedi” şeklindedir. İslami çizgide şiirler yazan ve tasavvuf, felsefe ve güncek konular hakkında da düz yazılar kaleme alan son dönemin en büyük Türk şair ve düşünürleri arasında yer alan İsmet Özel’in zamanın çok ötesinde olan bu sözü, bugün anlamını bir kez daha kavrıyor.

Yöneticiler dinden imadan bahsettikçe, halk yöneticilerin gerçekten de din ve imanı önemsediklerini düşünmeye başladı. Kaldı ki bizim halkımıza ‘din’ dediniz mi tüm kapılar açılır. Anadolu’nun en ücra köşesine gidin bir yurt ve cami için para ya da buğday toplayanlara verilen yardımı göreceksiniz. Bu sadece bir örnek ve bu örnek, ölçeği büyük veya küçük hemen her yerde görülebilecek olaylardır.

Hak yemek büyük bir vebal; çok büyük sorumluluk ve her şeyden önemlisi öbür tarafta hesaba çekilecek bir günahtır. Hatta günahların en büyüklerinden biri de hak yemektir. Zira Allah, şirk dışında her günahınızı bağışlayabilir ancak bir başkasının hakkını yediğiniz zaman onu bağışlamaz. Pek kıymetli yöneticilerimiz bunu bilmiyorlar mı? Bizden daha iyi biliyorlar. Ancak para, hırs, ihtiras dinin de önüne geçti.

Geçtiğimiz günlerde feministler ezana saygısızlık yaptı diye sokak basan, tekbir getiren insanlar, Man Adası’na milyonlarca dolar para kaçıran Erdoğan ve ailesine karşı neden bir ses etmediler?

Mansur Yavaş’ı ‘senet’ üzerinden vuran insanlar neden Emine Erdoğan’ın ultra lüks Hermes marka çantasına bir söz dahi edemediler?

Yol, su, köprü yaptı diyen ‘çalıyor ama çalışıyor’ diyerek hırsızlığı meşrulaştıran kitle neden Ensar vakfında tecavüz edilen çocuklara, Soma’da madenci tekmeleyen müşavire bir iki kelam etmediler?

Yandaş olmak her yapılan hatayı sineye çekmek anlamına mı gelir? Siz ses etmedikçe onlar daha çok çalacak. Siz ses çıkarmadıkça onlar daha da tepemize binecek ve siz ne kadar daha onları desteklerseniz onlara daha da bağlı kalacaksınız. Bir gün her şey için geç olduğunda ‘yanıldık’ demeyin o gün hepimiz aynı gemide olmayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.