Araç Kiralarken İstenen Belgeler

Araç kiralama firmaların bu derece yaygınlaşması ve yaptıkları kampanyalar sayesinde artık çok ekonomik ve esnek şekillerde araç kiralanabiliyor. Eğer ilk defa araç kiralıyorsanız, muhtemelen merak edeceğiniz ilk konulardan biri araç kiralarken istenen belgeler olacaktır.

Ehliyetsiz Araç Kiralanır mı?

İlk önce kısaca buna açıklık getirelim. Ehliyetsiz hiçbir suretle araç kiralayamazsınız. İster kurumsal bir firmadan kiralayın ister ortalama bir galeriden kiralayın mutlaka ehliyetiniz olması gerekmektedir. Araç kiralayan kişi kendi adına kiralayıp ehliyeti olan birine kullandıracak dahi olsa bu şekilde bir işlem mümkün değildir.

Gelelim araç kiralarken istenen belgelere. İlk olarak ehliyet ve kimliğiniz yanınızda bulunmalıdır. Özellikle kurumsal firmalar bu konuda çok hassas olduğundan dolayı fotokopi vs. kabul edilmemektedir. 

Sonraki önemli bir nokta ise depozito ödemenizi yapabilmeniz için, kredi kartınızın bulunması olacaktır. Kredi kartının da mutlaka sizin adınıza olması gerekmektedir. Aracın lükslük sınıfına göre değişiklik göstermekle beraber 500-2.000 TL arası depozito bedeli ödemeniz gerekir.

Son olarak da Findeks üzerinden kredi notunuzu rapor olarak isteyebilirler. Bunun için kredi puanınızın ortalamanın üstünde olması rahat bir araç kiralamanıza olanak sağlayacaktır.

Kısaca cebinizde sadece aracın kiralama bedeliyle beraber araba kiralama firmasına giderseniz, burada hayalkırıklığına uğrarsınız. 

Ayrıca hatırlatmak isterim ki ehliyet de kimlik yerine geçer nüfus cüzdanına gerek yok yanılgısına düşmeyin. Pasaport veya nüfus cüzdanınızın da yanınızda bulunması gerekir. Çoğu kurumsal araç kiralama firması buna dikkat etmektedir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting