Üniversitelerin Tanıtım Günleri

LYS sonuçlarının açıklandığı, tercih günlerinin başladığı şu günlerde farklı bir telaş var: Üniversitelerin tanıtım günleri. Hemen hemen her üniversitenin yeni ziyaretçilerine ve çiçeği burnunda üniversite adaylarına açtığı günler, özel üniversitelerin ise yeni müşterilerine kapılarını açtıkları günlerdir tanıtım günleri. Oldukça zevksiz ve renksizdir. Neyin ne olacağını, aslında gerçekleşeceklerin ne olduğunu bir önceki sene, tanıtım günlerine gelen öğrenciler çok daha iyi biliyorlardır. Özel ve devlet üniversiteleri bu günlerde biraz daha kendilerinden farklılaşırlar. Özel üniversiteler, kapitalizm ruhuyla devam ettikleri için, yeni adaylarına “kurban” muamelesi yaparlar. Devlet üniversitelerinin ise bu tanıtım günlerinin pek de umurlarında olmadığını söylemekte fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Burkina Faso Cumhurbaşkanı: Türkiye'ye Çatanlar Burkina Faso'ya Çatmışlardır

Aman efendim, şöyle imkanlarımız, böyle ortamımız, şu fazlamız ve bu artılarımız vardır, bizi tercih ederseniz kendinizi en iyi yere atmış olacaksınız türünden türlü dolambaçlı ve çetrefilli yalanlar, gerçeğin olabildiğince çarptırılması vakaları vardır. İşin ilginci ise bu tanıtım günlerinde çalışanların ekseriyetle o üniversitelerin öğrencileridir.

Cambridge’in gönüllü köleleri

Başka kampüslerde olan tüm yenilikler o okulun ana kampüsünde toplanır ve yeni öğrencilerin ilk anda etkilenmesi ve aklında soru işareti kalması amaçlanır. Efendim işte şu stüdyolarımız, laboratuvarlarımız var gibi. Üstelik bir de her yerde karşımıza çıkan devasa tabelalar ve nerdeyse her internet sitesinde karşılaştığımız reklamlarla üniversiteler biraz daha kendilerine olan merakı kamçılarlar.

İlginizi Çekebilir:  B1916 (Ekşi Sözlük): Kuzeyin Yeni Sahibi

Halbuki hiçbir üniversite tanıtımında, tanıtım argümanı olarak “bizim şu eksikliğimiz var” türünden bir açıklama duyamazsınız. Hep artılar ve pozitiflikler vardır. O yüzden üniversite tercihi yapacak çaylak adayların tanıtım günlerindeki üniversite ortamına aldanmaması gerekir. Yapılması gereken o üniversitede okuyan 3. ya da 4. sınıf bir öğrenciyle iletişim kurarak merak edilenleri sormaktır. İç iletişim burada önemli bir yer tutuyor.

Kaldı ki üniversite tanıtımı sırasında gözünüze sokulan hiçbir şeyin aslında o kadar abartılı şeyler olmadığını en geç iki yıl içinde anlamış olacaksınız. Ve özellikle özel üniversitelerin dertlerinin öğrenci okutmak olmadığını, üniversitenin içindeki bankaya para yatırırken anlayacaksınız. Tanıtım günlerine özel bazı tavsiyeler;

İlginizi Çekebilir:  Bakara Suresi ile Dalga Geçen Egemen Bağış 'Cumhurbaşkanı Kararıyla' Resmen Çekya Büyükelçisi Oldu

– Okulun manzarasına aldanmayın
– Okulu kampüsüne bakıp değerlendirmeyin
– Okulun akademik kadrosuna göz atın
– Okulda daha önce okuyan insanlarla iletişim kurun
– Aklınıza takılan her şeyi üniversiteyi arayıp sorun
– Yurt dışı imkanlarını iyi değerlendirin
– Okulu benzer üniversitelerle kıyaslayın
– Ve kararınızı verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara