SSCB’nin Dağılmasının Avrupa’ya Etkileri Nelerdir?

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği veya bilinen ismiyle SSCB, 20. yüzyıla damgasını vuran en önemli siyasi aktörlerin başında yer alıyordu. Yumuşama döneminden sonra çift kutuplu dünya düzeninde etkisini yavaş yavaş kaydeden ve uzun yıllar boyunca Amerika ile girdiği psikolojik savaştan yıpranan SSCB, en nihayetinde 1991 yılında iflas bayrağını çekti. Sovyetler’in dağılmasının ardından dünyada pek çok düzen, pek çok anlayış da tersine döndü. Örneğin Sovyetler’in dağılmasından sonra Avrupa’da birtakım değişiklikler meydana geldi. İşte SSCB’nin dağılmasının Avrupa’ya etkileri.

İlginizi Çekebilir:  Menderes Döneminde Açılan Üniversiteler Nelerdir? Hangileridir?

Özellikle Glasnost ve Prestroyka politikaları ile Doğu Bloku ülkeleri olumsuz anlamda etkilenmiştir. Doğu Bloku ülkelerinde rejim değişikliği yaşanmış ve Sovyetlerden kopma süreci hız kazanmıştır.

Macaristan

9 Ekin 1989 tarihinde Macaristan Komünist Partisi, Marksizm akımından vazgeçmiş ve Macaristan Sosyalist Partisi adını almış ve Macaristan çok partili sisteme adım atmıştır.

İlginizi Çekebilir:  İkinci Soğuk Savaş Dönemi (1979-1985)

Polonya

Sovyetler’in Avrupadaki en büyük etkilerinden biri de Polonya üzerindeydi. 6 Ocak 1990 tarihinde Polonya Komünist Partisi kendini feshetmiş ve Sosyal Demokrasi Partisi adını almıştır.

Çekoslovakya

29 Mart 1990 tarihinde Çekoslovakya adını Çekoslovakya Federal Cumhuriyeti olarak değiştirmiş ve ülkede komünist partisinin varlığına son verilmiştir.

Kadife Devrim: Çekoslovakya’nın demokratik isteklerle Doğu Bloku’ndan ayrılmasına yol açan gelişmenin adıdır. Kansız gerçekleştiği için bu isim verilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Çuval Olayı Nedir?

Bulgaristan

15 Ocak 1990 tarihinde Bulgaristan anayasasında yer alan Komünist Partisinin yönetimdeki tekelini öngören madde, anayasadan çıkarılmıştır.

Romanya

Mayıs 1990’da Romanya’da demokratik ve serbest seçimler yapılmıştır.

Almanya

İki Almanya’yı ayıran Berlin Duvarı, 3 Ekim 1990 tarihinde yıkılmış ve Doğu Almanya ile Batı Almanya birleşmiştir.

Arnavutluk

Arnavutluk’ta da 1990 yılının Aralık ayında siyasi partilerin kurulmasına izin verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara