Biyografi

Jean Sauvaget Kimdir?

Jean Sauvaget kimdir? Özellikle İslam Tarihi üzerinde yapmış olduğu araştırmalar ve yazdığı eserlerle tanınan ve genç yaşta vefat eden Jean Sauvaget kimdir ve oryantalist tarihçiler arasındaki önemi nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli oryantalist tarihçilerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Jean Sauvaget’nin hayatından, eserlerinden ve tarihçi kimliğinden söz edeceğiz.

Jean Sauvaget Kimdir?

Jean Sauvaget, tarihçi. 27 Ocak 1901 tarihinde Fransa’nın Niort şehrinde dünyaya geldi. Sauvaget, ilk ve orta öğrenimini Fransa’nın bu küçük şehrinde tamamladı ve ardından Fransa’nın başkenti Paris’te Ecole Nationale des Langues Oriantales Vivantes‘ta ve ardından Sorbonne Üniversitesi’nde Arapça, Farsça ve Türkçe eğitimleri aldı. Sauvaget, öğrencilik yıllarında özellikle GaudefroyDemombynes’in ilgisini çekti ve hocasıyla çeşitli çalışmalara imza attı. 1924 senesinde Suriye’nin başkenti Şam’a giden Sauvaget, burada Institut Français des Etudes Arabes’e girdi. 1929 ile 1937 seneleri arasında da kurumun genel sekreterliği görevinde bulundu. Şam’da kaldığı zaman zarfında fasih Arapça’nın yanında halk Arapçasını da öğrenen Sauvaget aynı zamanda Suriye ve civarındaki ülkelerin tarihi, kültürleri ve eski eserleri üzerinde birtakım çalışmalarda bulundu. Sauvaget bu amaç doğrultusunda;

  • 1932 ile 1934 yılları arasında Türkiye’de
  • 1933 yılında Filistin’de
  • 1934 yılında ise Irak ve İran’da bulundu.

1937 senesinde ülkesi Fransa’ya dönen Sauvaget, 1941 senesinde Halep tarihi üzerinde doktorasını tamamladı ve akabinde Ecole Pratique des Hautes Etudes’te Doğu İslam Tarihi Araştırmaları Enstitüsü müdürü oldu. 1941 ile 1944 seneleri arasında Ecole du Louvre’da İslam Sanatları Tarihi üzerine çeşitli dersler de verdi. 1946 senesinde ise College de France’da dersler vermeye başladı. Sauvaget, öğrencilerinden olan Robert Mantran’ın Osmanlı Tarihi alanına kaymasında da etkili oldu.

Bu tarihler arasında Journal Asiatique’in yayın kurulunda görev yapan Sauvaget, Melanges Offerts a William Marçais isimli esere de katkıda bulunmuştur.

Özellikle İslam tarihi ve kültür-sanatıyla ilgili eserler veren ve bu alanda kendisini geliştiren Sauvaget, 5 Mart 1950 tarihinde 49 yaşında Cambo’da hayatını kaybetti. Yapmış olduğu tarih araştırmalarında arşivlerden ve arkeolojik kazılardan yararlanmaya çalışan Sauvaget’nin ölümünün ardından Memorial Jean Sauvaget isimli bir kitap da yayınlanmıştır.

Kitapları

  • Les Monuments Historiques de Damascus
  • Historiens Arabes: Pages Choisies
  • Les Monuments Ayyoubides de Damas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds