Twitter’da “Allah CC” Adıyla Paylaşım Yapan Şahsa 7 bin Lira Ceza Verildi

Twitter’da “Allah C.C” isimli hesap üzerinden mizahi içerikli paylaşımlarda bulunan E.P, 7 bin Türk Lirası para cezası aldı. 

İhlas Haber Ajansı’nın haberine göre Eskişehir’de ikamet eden bir vatandaş tarafından suç duyurusunda bulunulması üzerine Muş 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından söz konusu şahsa dava açıldı. Davanın karar duruşmasında mevzubahis Twitter hesabınının kendisine ait olduğunu kabul eden E.P isimli kişi hakkında dini değerlere hakaret etme, aşağılama ve yayın organlarında paylaşarak yayma gibi çeşitli suçlardan 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Ceza, daha sonra 7 bin TL paraya çevrildi. 

Müşteki şahıs Eskişehirli Y.K ise kararı temyize götüreceğini dile getirdi ve şöyle devam etti: “Birçok siyasi alandaki hakaret davalarının sonucu hapis olurken Allah’a hakaret suçunun sonucu da hapis cezası olması lazım. Karar kesinleştiğinde tazminat davası açacağım. Alacağım tazminatla Kuranı Kerim alarak ücretsiz dağıtmayı düşünüyorum.”

Düşünce Özgürlüğü? 

Kanaatimce bunun düşünce özgürlüğü ile herhangi bir ilgisi yok. İrlanda’da dine, Tanrı’ya hakaret ve küfür bir suç olmaktan çıkmıştı. Mahkeme bu kararı sadece “dini değerleri aşağılama ve hakaret” suçundan değerlendirmiş. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçundan da karar verilebilirdi. Mizah yapılacak alan kalmadı da dine mi geçtiler? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir