Karasal İklim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Karasal iklim nedir? Karasal iklimin özellikleri nelerdir? Karasal iklim hangi enlemlerde ve hangi bölgelerde görülür? Karasal iklim konusuna değinmeden önce iklimi oluşturan faktörlerden bahsetmek gerekiyor. İlk önce, iklimi oluşturan unsurlardan/faktörlerden bahsederek konuya giriş yapalım. İklimi etkileyen etmenler her ne kadar çok olsa da en temel haliyle iklimi oluşturan etkenler arasında 4 ana başlık ön plana çıkıyor. Bu 4 ana başlık şöyledir;

 1. Sıcaklık
 2. Yağış miktarı
 3. Yağış rejimi
 4. Yağış-buharlaşma ilişkisi 

Daha önceki yazılarımızda Step İklimi Ekvatoral İklim ve Kutup İkliminden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Karasal İklimden bahsedeceğiz. 

Karasal İklim Nedir? Hangi Enlemlerde Görülür? 

Karasal iklim, daha çok 30-65 enlemleri dolaylarında, karaların denizlerden uzak iç kesimlerinde görülen bir iklim çeşitidir. Karasal iklim, ayrıca kıtaların doğu bölgelerinde daha kuvvetli görülür. Sibirya, Kanada ve Doğu Avrupa’da karasal iklimin hakim olduğunu görebiliriz. 

Karasal İklimin Özellikleri Nelerdir? 
 1. Karasal iklimde kışlar çok uzun sürer, oldukça soğuktur; yazlar ise genelde sıcaktır. 
 2. Karasal iklimde yıllık sıcaklık ortalaması, 0 ile 10 derece arasında değişmektedir. 
 3. Karasal iklimde yıllık sıcaklık farkı 20-40 derecedir. 
 4. Karasal iklimde yağış miktarı ise 500-600 mm civarındadır. 
 5. Bu iklimde konveksiyonel (yükselim) yağışlar etkili olmaktadır. 
 6.  En fazla yağış yaz aylarında düşer; en az yağış ise kış aylarındadır. Yağış, kış aylarında daha çok “kar” şeklindedir. 
 7. Bu iklim tipinde kışlar, erken başlar ve uzun sürer. 
 8. Denizden uzaklaştıkça ve kutup bölgelerine yaklaşıldıkça yağış miktarı azalır. Bu da nemlilik oranını etkilemektedir. Bu nedenle Karasal iklimde günlük sıcaklık farkları oldukça fazladır. Not: Nem, aşırı ısınıp aşırı soğumayı engeller. 
 9. Karasal iklimde doğal bitki örtüsü iğne yapraklı ormanlardır. Yağışın azaldığı bölgelerde ise hakim bitki örtüsü bozkır yani steptir. Kanada ve Sibirya’da iğne yapraklı ormanlara “tayga ormanları” ismi de verilir. 
 10. Taygalar, dünya ormanlarının yüzde 15’ini oluşturur. 

Yağış Çeşitleri Nelerdir?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.