Sağlık

Kas Gevşetici Bel Fıtığına İyi Gelir mi?

Santral etkili kas gevşetici ilaçlar kasın hareketinden önceki aktivasyon derecesi olan kas tonusunu kontrollü olarak tutarken merkezi sinir sistemini deprese ederler. Kas gevşetici ilaçlara aynı zamanda miyorelaksan ilaçlar da denilmektedir. Bu ilaçlar antispastisite ve antispazmotik ajanlar olmak üzere gruplara ayrılırlar. Antispastisite grubuna ayrılan ilaçlar multipl skleroz, serebral palsi, inme gibi daha da çeşitlendirebileceğimiz nörolojik hastalıklardan kaynaklanan spastisitenin azalmasını hedeflerler. Örnek olarak ise diazepam ve baklofen verilebilir. Refleksleri arttırmak suretiyle spastisiteyi azaltmayı hedefler. Antispazmotik gurubunda yer alan ilaçlar ise öncelikli olarak boyun ve bel ağrıları gibi ağrıları, spinal tetanoz, miyofasyal ağrı ve fibromiyalji gibi kas-iskelet sistemi üzerinde oluşan hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanlır. Bu gruba örnek verecek olursak benzodiazepinler, metokarbamol ve metaksolon diyebiliriz. Miyorelaksan ilaçların opioid, diğer sedatif etkili ilaçlar ya da alkol ile beraber kullanımı sonucunda aşırı sedasyon ve santral sinir sitemi depresyonu da görülebilir. Dolayısıyla birlikte kullanılmalarında dikkatli olmak gerekir.

Lomber disk hernesi olarak da bilinen bel fıtığı hastalığında da ağrıyı azaltmak, sinir kökündeki ödemden kurtulmak aynı zamanda kasları gevşetmek ve sinir iyileşiminde hızlanma sağlamak amacıyla kas gevşetici ilaçlar beraberinde steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlarla beraber kullanılabilmektedir. Tam bir tedavi sağlamamakla birlikte semptomal olarak daha açık bir biçimde ifade etmek gerekirse ağrıyı gidermek için bir rahatlama sağlamak amacı ile kullanılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds