Kendini Dev Aynasında Görmek Ne Demek?

Kendini dev aynasında görmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daa önceki yazılarımızda çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kendini dev aynasında görmek” deyiminden söz edeceğiz.

Kendini Dev Aynasında Görmek Nedir?

  • Kişinin kendini olduğundna daha büyük, daha başarılı, daha önemli ya da daha başka görmesi durumudur. Kişinin kendi durumu ve kişiliğinden farklı olarak kendisine atfettiği değerler tamamen farklı ve birbirinden uzaktır.

İnsanlar, kendilerinin durumundan ve o anki vaziyetlerinden farklı olarak kendilerini çok farklı konumlara ait hissedebilir ancak bu aidiyet bir histen öte bir şey değildir ve esasen bu, kişinin kendini aldatmasıdır. Kişi kendisini aldatarak kendisini farklı bir konumda gibi hisseder ancak bu bir yanılgıdır.

Böbürlenen, kibir sahibi ve büyüklenen kişiler,genel olarak kendilerini başka bir boyutta ve konumda hissederler. Burnunun ucunu göremeyecek kadar kibir sahibi olan bu insanlar, aynaya bakan bir kedinin kendisini aslan olarak görmesi gibidir. Kedi, bir aslan olmasa da kendi kafasında kurguladığı ve belirlediği şekliyle kendisini aslan hisseder.

İnsanlar, bu davranışlarını ise zaman zaman kendileri dahi inanmayarak yaparlar. Bu tarz bir davranış insanın bir başkasına büyük görünme çabasıdır ve bu çaba esasen yine boşadır.

Dev aynası, kişiyi daha büyük, daha heybetli, daha gösterişli gösterir. Oysaki gerçek görüntü ile aynaya yansıyan görüntü arasında dağlar kadar fark vardır. Bu, insanın o an için gözüne gelmez. O anın hissine kendini kaptırır ancak bu his fazla uzun sürmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.