Yüksek Lisansta Devam Zorunluluğu Var mı?

Yüksek lisansta devam zorunluluğu var mı, yüksek lisansta derslere girme zorunluluğu bulunuyor mu? Daha önceki yazılarımızda yüksek lisansa dair çeşitlikonu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”yüksek lisansta devam zorunluluğu”ndan söz edeceğiz.

Yüksek Lisansta Devam Zorunluluğu Var mı?

Öncelikle bu konunun değişken olabileceğini hatırlatalım. Yüksek lisansta devam zorunluluğu, değişken bir şeydir. Hocadan hocaya, dersten derse veya üniversiteden üniversiteye göre farklılık gösterebilir. Tezli veya tezsiz olmasına göre de değişkenlik gösterdiği olur.

Yüksek lisansta ders döneminde devam zorunluluğu çoğu üniversitede bulunur. Bunun nedeni tez döneminde yapılacak olan uygulamaların veya tez yazımına kolaylık sağlamaktır. Yüksek lisans hocaları, öğrencileri derslerinde görmek, derslerine katıldıklarını görmek ister. Bu nedenle çoğu üniversitede yüksek lisansta devam zorunluluğu bulunur.

Bazı hocalar ise sadece okuma listesi veya araştırma ödevi vererek bir nevi dersi uzaktan öğretim modeliyle işler. Bu derslerde devam zorunluluğu bulunmaz.

Derslerde devam zorunluluğu olması bazı yüksek lisans öğrencileri için sıkıntılar doğurmaktadır. Hem çalışan hem de yüksek lisansa devam eden öğrenciler için derslere katılım önemli ölçüde ciddi bir sorundur. Nitekim bazı üniversitelerde hocalar dersleri sabah işlemekte ve bu durumda çalışan öğrenciler derse katılımda zorluk yaşamaktadır. Akşam derslerinde ise bu sorunla daha az karşılaşılır.

Yüksek lisansta devam zorunluluğunun bulunması bir anlamda öğrenciler için bir anlamda faydalı bir zorunluluktur. Nitekim yoğun bir eğitim öğretim sezonu geçiren öğrenciler bu dönemlerde derse gelmediklerinde çok şey kaçırmış olurlar. Yine ders döneminde okunması gereken pek çok kitap da bulunmaktadır. Derslerde hocalar bu kitapla ilgili dersler işlemektedir. Kitap üzerinden işlenen derslerde, sınavlar da bunlardan sorulmaktadır. Derse gelmeyen ya da gelemeyen öğrenciler bu konuda zorluk yaşamaktadır.

Yüksek lisansta devam zorunluluğu kısaca vardır. Hocalar derslerinde yoklama alarak dersine gelen ve gelmeyen öğrencileri tespit eder. Akademik bir kariyer isteyen öğrencilerin derse katılım göstermeye dikkat etmesi gerekmektedir. Zira hocalar, dersine düzenli olarak gelen ve derste ilgili olan öğrencileri derse gelmeyen ya da dersleri aksatan öğrencilere tercih ederler. Bu her yerde böyledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.