Keton Cisimcikleri ve Kilo Vermenin Anatomisi

Önceki ‘Uzun Süreli Açlık Diyetleri‘ hakkında olan yazımızda, uzun süre aç kalmanın insan sağlığı açısından nasıl zararları olabileceğinden bahsetmiştim. Yazının küçük bir kısmında ise ketonlar kavramı geçti. Peki tamam ne kadar zararlı olabileceğini ve aç kalarak kilo verilip verilmeyeceğini önceki yazımızda anladık. Bu sefer işin biraz daha inelim ve ‘Keton cisimcikleri nedir?’ ve ‘Kilo verme sürecinde nasıl bir rol alırlar?’ bunları anlamaya çalışalım.

Bu yazıda ketozis mekanizmasından bahsederek defalarca yenik düştüğünüz açlık arzusu ile mücadelenizde yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Gece badem yemek kilo aldırır mı?

Ketozis mekanizması kısa sürede yüksek miktarlarda kilo vermenizi sağlar. Fakat keton cisimciklerini büyüleyici yapan bu değildir, çünkü kısa sürede kilo vermek zaten kolaydır. Asıl hedef bu problemi ömrünüz boyunca rafa kaldırmak olacaktır.

Kalori Hesapları Neden İşe Yaramıyor?

Eski moda kalori sınırlandırıcı diyetler çoğunlukla verilen kiloyu geri alma eğilimiyle sonuçlandı. Mantık olarak kalori alımınızı azaltmanız çok mantıklı. Fakat bu tür diyetler sizi gerçekten çok aç bir hale getiriyor. Kalori kesimi hormonlarınızı size karşı değiştirerek size düşman edecektir ve siz her kilo verme çabanızda muhtemelen daha çok kilo alacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Aripa Uykusuzluk Yapar mı? Kilo Aldırır mı?
Ketozis ve Açlık Hormonu

Açlık hormonu nam-ı diğer Ghrelin. Bir yemek yediğiniz zaman kan şekerinizin yükselmesiyle Ghrelin de düşer. Bilim adamları bir grup fareye Ghrelin hormonu verdiklerinde gördüler ki, fareler daha fazla yiyorlar, kilo alıyorlar ve ilginci enerji üretmek için çok daha az yağ kullanıyorlar. Kilo verdiğiniz süreçte mantıka uygun bir şekilde Ghrelin hormonu da çok üst seviyelere çıkar. Eğer ketozisde değilseniz! Ketozis kilo kaybındaki oluşan açlık hormonunu tamamen bastırır. Ketozis sürecini başlatmak için bunu tetikleyen hormanlar enjekte ediliyor. Fakat bir yolu daha var: Ketozis sürecini tetikleyici türde beslenmeler. Örneğin sabahları bir bardak şekersiz kahvenin ketozisi tetiklediği idaa edilmiştir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri