Kia Sportage Bakım

En sevdiğim sözdür: “En iyi tamir bakımdır.” Bu yazıda da Kia Sportage aracınıza bakım yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz yetkili servis seçeneği mi? yoksa sanayide yapılan bir periyodik bakım daha karlı olabilir mi? Konularını inceleyeceğiz.

Üretim yeri slovakya olan Kia Sportage araçlar fiyat/performans açısından gerçekten uygun görünüyor. Fakat her araçta olduğu gibi Kia Sportage araçlarda da bakım en önemli konulardan. Araç ne kadar iyi ve sağlam olursa olsun periyodik bakımlarının zamanında yapılması gerekli.

Kia’nın resmi sitesinden bakım yaptırabileceğiniz yetkili servis listesine ulaşabilirsiniz. Konumuz Sportage olsa da bu yazı tüm Kia kullanıcıları için bilgi verici olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  BMW E60 Kaç Litre Yağ Alır? Hangi Yağ Kullanır?

Aracım ile yetkili servise gitmeden önce randevu aldım. Genellikle çok yoğun çalışma programları olduğu için yaklaşık bir hafta öncesinden randevu almanız en makulu. Randevu tarihi geldiği vakit servise gittiğinizde öncelikle sizi serbis danışmanı karşılayacaktır. Aracınızın ruhsatını bakım formuna şase ve motor numarası gibi bilgileri işleyebilmek için sizden isteyecektir. Teslimin son aşamasında aracınızda sizin gözünüze çarpan bir arıza var mı öğrendikten sonra size bir iş emri formu ile birlikte yaklaşık teslim saatini belirtecektir. Kia Sportage aracınızda önemli bir arıza mevcut ise veya ağır bir bakım yapılıyor ise işlem bir günü geçebilir ama genellikle bir gün içinde bakım işlemi tamamlanıp araç yıkanarak size teslim edilir.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Egea Dimmer Ne Demek?

Serviste Yapılan Bakım İşlemleri

Aracın periyodik olarak her 15 bin km veya 1 yılda bakım görmesi gereklidir. Aracınızın garantisinin bozulmaması için 2 bakım süresini atlatmamanız şarttır. Serviste eğer ağır bakım yapılmıyorsa polen, hava filtreleri değişir. Motor yağı değişir. Cam suyu eklenir. Ön takımlar tamamiyle kontrol edilir. Sinyal kolları, gösterge paneli, farlar gibi detaylar da gözden geçirilir.

İlginizi Çekebilir:  Kasko Aküyü Karşılar mı?

Kia Bakım Fiyatı

Tüm bu işlemler için yaklaşık olarak 550 lira masraf çıkmaktadır. Yetkili servisiniz bu fiyat üzerinden size indirim uygulayabilir. Dışarıda bu işlemleri yaptırmak çok daha uygun fiyatlara gelse de aracınızı hemen sanayiye götürmeyin. Eğer aracınızın garantisi var ise böyle bir yetkisiz bakım durumunda aracınız garanti kapsamı dışında kalacaktır.

Zamanında yaptırdığınız bakım aynı zamanda aracınızı satarken avantaj olacaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara