Gündelik Hayat

Brain Test ”Bu Resimdeki Tuhaflık Nedir” Sorusunun Cevabı Nedir?

Brain Test zeka sorusu oyunu öncelikle bulmaca çözmeye dayalı ve zeka geliştirme amaçlı olduğu için bize verdiği soru cümlesi sadece ufak bir ipucudur. bu soru cümlesi asla tam ve gerçekçi cevaplar istemez daha çok garip ve farklı cevaplar ister. örneklendirecek olursak oyunun 23. seviyesindeki bu soru ve cevabı olabilir ‘ bu resimdeki tuhaflık nedir’

İnsanlar genellikle bir sorunla karşılaştıklarında sorunu anlama yoluna başvururlar. Biz de bu soruyu ilk okuduğumuzda bu sorunun bizden ne istediğini anlamaya çalışırız. Bu soruyu okuyup ilk anladığımızda bizden farklılıkları istediğini anlarız ve aslında soruya giden doğru yolun ilk adımını atmış oluruz yani soru cümlesindeki ipucunu bulmuş oluruz. Fakat bu cevabı bulmak için olan ‘yeterlilik zekasının’ yarısıdır.

Soru cümlesini okuyup anladıktan sonra bulmacanın yarısını aslında çözmüş oluruz. Geri kalan yarısını çözmek için fotoğrafa bakmalıyız. fotoğrafa baktığımızda 3 erkek ve 3 kadından oluşan ortada bir masa olup üst tarafta ise bayrak şeridi ve konfetiler olan bir yer görüyoruz. bizden tuhaflık isteyen bu soruda tuhaf olan bir şeydir ki bir konfetinin yukarıda birisinin de aşağıda olduğunu görüyoruz ayrıca bal kabağının masanın altında olup yanında yarasalar uçtuğunu görüyoruz. daha dikkatli baktığımızda fotoğrafa bir korsan, bir vampir, bir palyaço, bir süperwomen, bir kelebek kostümlü bir de çilek kostümlü olan insanları görüyoruz ve hepsi dans ettikleri için bu olayın bir köstüm partisi olabileceğini anlaya biliyoruz. Türkiye’deki insanların çoğu kostümlü bir partiye katılmadığı için bu olayda tuhaf gele biliyor. Yani bütün bu tezatlıkları toplayacak olursak fotoğrafın zaten kendisi tuhaf. Size şöyle söyleyeyim şuanda eminim ki siz bu soruyu çözerken bir kişi size bulunduğunuz odada ‘hiç tuhaf bir şey gördün mü’ diye sorsa siz bir anda bu fotoğrafı gösterirdiniz çünkü bu hem bilincinizin hemde bilinç altınız için tuhaf bir fotoğraftır.

Resimdeki Tuhaflık: Bir Kişinin 6 Parmağı Var

Fotoğraftaki tuhaflık dikkatli bir düşündüğünüzde fotoğrafın kendisi ve içindeki tuhaf giyinimli insanlar yada tuhaf dekorlardır. Bu yüzden, bu soruyu çözmek size veya arkadaşlarınıza yada tanıdıklarınıza sor gelecek. Gayet normal bir olay çünkü soruyu soran ve cevabı bulunmaz yapan kişi sizden bunu (bütün bu tuhaflıklar içinde en tuhafı bulmanızı) istiyor. bu sorunun cevabını söyleyecek olursak çok tuhaftır ki bir olay hariç her şeyi izah edilebilecek olaylardır yada toplum olarak garipsemediğimiz olaylardır lakin fotoğraftaki palyaçoya dikkatli baktığımızda görüyoruz ki palyaço altı parmaklıdır ve bu sorunun cevabıdır. aslında bu tarz sorularda bize bir şeyler anlatılmak isteniyor -ilk olarak durumlara nesnel baka biliyor musun -ikinci olarak düşünce tarzınızın ne yönde olduğunu -üçüncü olarak ise toplumsal düşünceden (yani IQ ) ne kadar aykırı, uç, farklı, tuhaf yada akıl üstü bakabiliyor musun diye bir sınava tabi tutuyor. bulmaca çözmek kimileri için sevkli kimileri için sıkıcıdır ama şu değişmezdir ki bulmaca her daim insanı ‘FARKLI’ düşündürmeye yönlendirir.

Editör: SG

Diğer Sorular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi