Komplo Teorilerine Neden İnanırız?

Türkiye’nin içinde bulunduğu ortam ve durum, her türden yönlendirme ve değiştirme için son derece elverişli bir zemin oluşturuyor. Yönlendirme ve değiştirme çabalarının içinde elbette ki komplo teorilerinin de ayrı bir yeri var. Ülkemiz insanlarının çoğu komplo teorilerini seviyor, komplo teorileri dinlemeye bayılıyor ve hatta kendisi bile gördüğü ve duyduğu şeylerle bir komplo teorisi üretebiliyor. Peki neden komplo teorilerine inanırız? Komplo teorilerine inanmamızın altında yatan sebep ne?

Hikaye dinlemeyi severiz. Komplo teorilerine inanmamızın en temel nedeni bu. Komplo teorilerinin de özünde iyi kurgulanmış bir hikaye yer alır. İnsanlar bu hikayenin kahramanlarına, olaylarına ve gelişmelerine kendisisi kaptırır ve hikaye insanı yönlendirmeye ve değiştirmeye başlar. Bu aşama, bilinçli Kişiler tarafından ustalıkla kullanılabilecek bir alandır. İnsanların merak duygusunu kamçılarsanız, insanlar hikayenin geri kalan kısmını dinlemek isteyecek ya da hikayeyi kendisi sonlandıracaktır. Komplo teorilerinin inanılırlığı buradan, hikayeden kaynaklanır.

Komplo teorilerine inanmamızın bir diğer nedeni de fail bulmaktır. Nedensellik ilkesi, bir şey meydana gelmişse onun bir nedeni vardır. Komplo teorilerinin ortaya çıkmasında en önemli neden, “nedenin bulunamaması” dır. Neden bulunamayınca insanlar bunu başka birilerinin oyununa, planına itham eder. Bu esasen bir gönül rahatlatma yöntemidir. Zira akılda kalan soruları bir bilinmeyene sevk ederek gizliliği ve bilinmezliği ortadan kaldırmak bazen en makul seçenek olabiliyor.

Yine aynı şekilde üst akıl, lobi, karanlık güçler gibi sık kullanılan ifadeler de bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan birtakım varlıklardır.

Aytunç Altındal gibi isimlerin Türkiye’de çok izlemesi/dinlenmesi, Siyonist ve Masonların gizli yapılanma ve teşkilatlarının araştırılmasının en temel nedeni de budur. Bütün bilinmeyen ve karanlık şeyler, bu yapılanmaların içine atılır ve böylece hem mistik bir hava yakalanır hem de çözülemeyen problemler böylece ortadan kalkar. Ortamlarda üst akıl dersiniz, kim bilecek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: