Komünizm Neden Anarşiyi Kullanır?

Komünizm neden ideolojilerini yaymak için hep anarşiyi kullanıyor sorusunu hep merak etmişimdir. Anarşi sözünde bence bir yanlışlık yok zira tarihsel olaylar ve günümüzdeki olaylar da bizlere aslında komünizmin sürekli olarak anarşiyi kullandığını gösteriyor. Örneğin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, komünist manifestosunu Balkanlar’da meşru bir zemine çekebilmek için anarşiyi bol miktarda kullandı. Kaos ve kaygı oluşan toplumlar kolaylıkla SSCB’nin kontrolü altına girdi. Sadece bu örnekteki gibi komünizm anarşiyi kullanmıştır diyemeyiz ama farklı örnekler üzerinden de konuya açıklık getireceğimize inanıyorum.

İlginizi Çekebilir:  İttifakların Sürdürülmesi

Mesela PKK’nın açılımı Kürdistan İşçi Partisi, dolayısıyla komünist tabanlı bir parti. Şu an kendi davalarını haklı çıkarmak maksadıyla türlü terör olaylarına karışmakta ve onlarca vatan evladını şehit eden zihinler yetiştirmekte.

Mesela Tudeh Partisi İran’da sosyalist bir partiydi ve ilk başta İngilizlere karşı bir cephe gibi öne çıkan parti daha sonra davalarını meşrulaştırmak için silahlı eylemlere girişmiş, İran’da kaosu ve gerilimi tırmandıracak faaliyetlere eğilim göstermiştir.

İlginizi Çekebilir:  Paramiliter Ne Demek? Paramiliter Örgütler Nedir?

Mesela İspanya İç Savaşı’nda Troçkistler ile Stalinistler arasında anlaşmazlık çıkmış, iki taraf da birbirlerini savunduğunu doğru kılmak için birbirlerini vuracak seviyeye gelmişlerdir ve savaşın kaybedilmesinde bu iki grubun ihtilafa düşmesi önemli rol oynamıştır.

Mesela Kuzey Kore bildiğimiz üzere komünist bir ülke. Ülke başkanı Kim…? uyguladığı siyaset ve attığı adımlar ile tam anlamıyla bir anarşi ve korku imparatorluğu kurmuştur.

İlginizi Çekebilir:  MHP Ak Parti’yi Meclis’te Kendisine Muhtaç Etti

Kısaca komünizm demek bol bol bölünmüşlük, biraz biraz korku ve yayılım maksatlı bir anarşiyi içinde barındıran bir yapıdır. Bölünmüşlük sözü ağır bir söz değildir bana göre. İsteyenler İspanya İç Savaşı 1936-1939 yazısını okuyabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri