Köpek Mama Kabı, Köpek Maması ve Köpek Tarağı Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeğinizi evde yalnız bırakmak zorunda kaldığınız saatler olabilir. Siz yanında değilken köpeğinizin beslenmesine devam etmesi gerekmektedir. Köpeğiniz için kullandığınız mamanın içeriği ne kadar önemliyse, düzenli beslenmesi de o kadar önemlidir. Beslenmesiyle ilgili dikkat etmeniz gereken başka bir konu ise, yemek yemesi gereken alanı bilmesi ve bu sayede o alan dışında yemek aramamasıdır.

Köpek mama kapları köpeğinize yemek yemesi gereken alanı öğretmenizde kolaylık sağlayacaktır. Mama kapları yardımıyla köpeğiniz,

 • Mamasının onu nerede beklediğini tahmin edebilecek
 • Mama kabı dışındaki yemeklerin ona ait olmadığını anlayabilecek
 • Yemek alanının olduğunu fark edip kendini daha özel hissedebilecek
 • Evde tek olduğu zamanlar beslenmesine rahatlıkla devam edebilecektir.

Köpek mama kaplarını kategorileştirmemiz ve kısaca tanımlamamız gerekirse,

 • Mama saklama kapları, aldığınız mamaların tazeliğini korumanızda yardımcı olacaktır. Saklama kapları mamanızı görsel açıdan da daha güzel muhafaza etmenizi sağlayacaktır.
 • Mama ölçü kapları, köpeğinizin düzenli ve doğru ölçüde beslenmesi için yardımcı olacaktır. 
 • Hazneli mama ve su kapları, evcilinizin evde tek geçirdiği süre boyunca beslenmesine devam etmesini sağlayacaktır.
 • Otomatik mama ve su kapları, evcilinizin düzenli beslenmesini sağlamada yardımcı olacaktır. Otomatik mama ve su kapları içerisine koyacağınız mamayı belirli saat aralıklarıyla vererek köpeğinizin her öğün eşit ve sağlıklı olarak beslenmesini sağlayacaktır.

Mama kabı seçimi yaparken karşınıza farklı materyallerden üretilmiş mama kapları çıkabilir. Plastik, çelik, seramik mama kapları arasından köpeğinize daha çok hitap edeni seçebilirsiniz.

Mama kabının düzenli temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizliği kolaylaştırmak için kolay temizleyebileceğiniz mama ve su kaplarını tercih edebilirsiniz.

Köpeğinizin sağlıklı ve düzenli beslenebilmesi için yapacağınız seyahatlerde yanınızda götürmenizi tavsiye ederiz.

Köpek Maması Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeğinize karşı gösterdiğiniz ilgi ve sevgi daha mutlu bir ömür geçirmesini sağlayacaktır. Köpek maması seçiminiz de köpeğinizin sağlıklı ve mutlu uzun bir yaşam sürmesinde önemli bir etkendir.

Köpeğiniz gün içerisinde ihtiyacı olan enerjiyi köpek mamasından alacaktır. Köpek maması seçiminizi köpeğinizin yaşına( yavru, yetişkin yaşlı), cinsiyetine, ırkına, kısırlık durumuna göre yapmalı ve köpeğinizin damak tadını da göz önünde bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Köpek maması seçiminizde veterinerinizden alacağınız önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz. Köpeğiniz için seçtiğiniz doğru köpek maması kemik ve kas sisteminin gelişmesinde, canlı ve daha parlak tüylere sahip olmasında yardımcı olacaktır.

 • Yavru köpek mamaları, yavru köpeğinizin gelişimini en üst seviyede destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirmenizde yardımcı olur. Yavru köpek mamaları yetişkin köpek mamalarına kıyasla daha küçük tanecik yapısına sahiptir.
 • Yetişkin köpek mamaları, 12 ayı tamamlamış köpekleriniz için kullanabilirsiniz. Köpeğinizin günlük enerjisi ihtiyacını karşılamak için köpeğinizin yaşına uygun mamayla beslenmesi daha etkili olacaktır.
 • Yaşlı köpek mamaları, yaşından dolayı artık daha az enerji sarf eden köpeğiniz için kullanabilirsiniz.  Yaşlı köpek mamaları köpeğinizin ideal kilosunu korumanızda size yardımcı olacaktır. Köpeğinizde ortaya çıkabilecek yaşlılık belirtilerini en aza indirmek için kullanabilirsiniz.
 • Light köpek mamaları, yetişkin veya yaşlı köpeğinizin yaşam kalitesini arttırmak, daha sağlıklı ve uzun yaşamasını desteklemek için kilo kaybı ve kilo alımının önlenmesinde yardımcı olacaktır.
 • Özel ırk köpek mamaları, köpeğinizin ırkına uygun ve doğru beslenmesini sağlar. Köpeğinizin ırkına uygun köpek mamaları köpeğinizin sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Özel ırk mamaları cins köpekler için farklı kategorilere ayrıldığından köpeğiniz için en uygun mamayı seçebilirsiniz.

 Köpek Tarakları ve Canlı Tüyler

Kedi ve köpeklerin tüy dökmesi evcil hayvan sahiplerinin şikayetçi olduğu ortak bir sorundur. Köpeğiniz uyurken veya oyun esnasında istemeden ölü tüylerini etrafa saçabilir. Tüy dökülmesinin önüne geçmek için doğru mamayı tercih etmeli veya köpek taraklarından yardım almalısınız. 

Köpek tarakları köpeğinizdeki ölü tüyleri toplamınızı sağlayarak tüy dökülmesini en aza indirecektir. Köpek tarakları tarama işlemi sonrasında köpeğinizin tüylerinin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar.

Evcil hayvanlarımız tüylerinin taranmasını sevmiyor ise tüy toplama eldiveni kullanarak tüy tarama saatlerini eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Köpeğiniz tüy toplama eldiveni sayesinde tüylerinin toplandığını fark etmeyecektir. Tüy toplama eldivenlerini tüylerini taratmayı sevmeyen köpekleriniz için kullanabilirsiniz.

Köpekler kediler gibi sürekli ev içerisinde kalmadığı için daha iyi pire sorununu daha çok yaşanabilir. Pire tarakları ince ve sık telleri sayesinde köpeğinizin vücudundaki pireleri ilaç uyguladıktan sonra kolaylıkla toplamınızı sağlar.

Köpeğinizin tüyleri hızlı uzaması köpeğinizi ve sizi rahatsız ediyorsa tüy makası ve makinesi yardımıyla tüylerini rahatlıkla kısaltabilirsiniz.  Köpeğinizin tüy uzunluğuna göre makas ve makine tercihi yapmanızı tavsiye ederiz.

Köpek tarağının tel çeşidini köpeğinizin tüy yapısına göre seçmenizi öneririz.  Farklı materyallerden yapılmış köpek tarakları arasından daha rahat kullanabileceğiniz köpek tarağını seçmelisiniz. Tarama işlemi sırasında yavaş olmanız köpeğinizin canının yanmamasını sağlar.

Unutmamız gereken!

Minik dostlarımız bize karşılıksız bir sevgi duysa da onların uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmesi için beslenmesine, bakımına önem göstermeliyiz. 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.