Kotlar Kaç Derecede Yıkanmalı?

Kot pantolonlar gündelik hayatımızın en vazgeçilmez giysilerinden biri. Gerek kullanışlı olmaları gerekse diğer pantolon türlerine göre çok daha fazla dayanıklı olmaları nedeniyle benzerlerine göre hayli fazla tercih ediliyor. Peki kotlar kaç derecede yıkanmalı? Hangi derecede yıkamak kotlar için uygundur? Aynı zamanda kot pantolonlar için uygun yıkama yöntemlerini de detaylı olarak öğreneceğiniz bu yazıda kısaca bu sorulardan ve cevaplarından bahsetmiş olacağız.

Kotlar Kaç Derecede Yıkanmalı?

Kot pantolonların yıkanma sıklıkları diğer pantolon türlerine göre daha seyrek olduğundan kot pantolonları yıkamak yerine temiz bir bezle silmek ya da lekesini temizlemek daha uygun olacaktır. Fakat kot pantolonlarda lokal temizleme ya da silme işlemi ile giderilemeyecek bir leke olduğunda tek çare makineye atmak.

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 175. Seviye “Hayalet Yardımcısının Hayaletleri Yakalamasına Yardım Et” Sorusunun Cevabı Nedir?

Sıcak Suda Yıkamamaya Dikkat Edin!

Kot pantolonlar her ne kadar dayanıklı ve diğer pantolon türlerine göre sağlam olsalar da makineye girince kimyaları bozulur. Bunun için kot pantolonları soğuk suda yıkamak daha faydalı olacaktır. En fazla 40 derecede yıkanması gereken kot pantolonların 30 derecede makineye atılması gerekiyor. Öte yandan yırtıklı kot pantolonların sıcak suda detaylarında tahriş olmakta ve model özelliği kaybolmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havalarda Nasıl Giyinmek Gerekir?

Neden?

Kot pantolonların üzerinde yer alan kimyasal maddeler, kot pantolonlara rengini veriyor. Sıcak suda yıkanan kotlar, üzerlerinde yer alan rengi de zamanla kaybeder. İlk yıkamada herhangi bir problem görülmese de işlemin tekrarında renk atma gibi sorunlarla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Kot pantolonlar makinede oldukça hassas olduğu için onları kurutma makinesiyle kurutmak yerine bir ipin üzerinde kendi kendine kurumasını beklemek daha faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Sedanter Yaşam Tarzı

Bonus++

Kot pantolonları genellikle tek başına ya da aynı renklere sahip diğer pantolonlarla bir arada yıkamak gerekir. Renk geçmesi ya da renk atması gibi problemlerle karşılaşmamak için kot pantolonları tek veya benzerleri ile makineye atmak kotlarınızın kullanım süresini artırmak adına faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara