Kredi Kartından Taksit Yapmak, Taksit Periyotları, Faiz Oranları, Kredi Kartı Limit Artırma

Kredi kartı kullanımı günümüzde birçok kişinin kullandığı alışverişlerde avantajları ile bankaların müşterilerine sunduğu imkanlardan biridir. Kredi kartı ile bireyler ve şirketler ilgili her türlü alımlarında kredi kartı kullanabilir. Aynı zamanda kredi kartlarında bankalar nakit çekim fırsatı da sunmaktadır. Birçok banka taksitli nakit avans, direk nakit avans gibi seçenekler ile müşterilerine kredi kartı sunarlar. 

Kredi kartı bankalar tarafından bireylere ve ticari işletmelere verilen satın alma işlemlerinde nakit para kullanımı yerine geçer.

Kredi kartından taksit yapmak, taksit periyotları, faiz oranları, kredi kartı limit arttırma, durumları genel olarak tüm bankalarda aynıdır. Bankalar limit arttırma konusunda kişilerin aylık geliri, kredi kartı borç toplamı, ödenecek kredi taksit toplamı gibi kriterleri ortak olarak değerlendirir. Bu değerlere göre kişilere ya da kurumlara kredi kartı limiti oluşturulur. Bu limitlerin üzerinde kullanım banka tarafından ret edilir. Kişilerin belirli süre kartı ödemeleri geciktirmeden ödemeleri sonrasında bankalar bu limit tutarlarında artırım yaparlar. 

Kredi Kartı Taksitlendirmeleri

Günümüzde birçok kişi kredi kartlarını nakit para yerine kullanmaktadır. Aynı zamanda kredi kartı ile yapılan alışverişlerde faiz uygulanmadan taksit yapılmaktadır. Bu taksitler alışveriş yapılan firmalar ile banka arasında anlaşma ve dönem dönemyapılan kampanyalar ile belirlenir. İlgili kartlarda taksit adeti belirli elektrobnik cihazlar haricinde 2 ile 12 taksit arasında uygulanır. Bazı firmalar ise kredi kartına taksitli alışveriş durumunda fiyat üzerine artı bir rakam ekleyebilir. 

Kredi Kartı Talep Edilmesi

Bankalar tarafından verilen kredi kartında ilk olarak talep formu imzalanır. Bu formda kredi kartı işlemlerinde yer alan faiz oranları, fes şartları, hesap kesim tarihi, yıllık masraf, ödeme gecikmelerinde uygulanacak faiz bilgisi, nakit çekim faiz oranı ve bu faiz ve masrafların değişkenlik durumu yazar. Müşteriler ve şirketler kredi kartı sözleşmesinde belirtilen tüm şartları imza halinde kabul etmiş olur. 

Kredi kartı talepleri sonrasında bankalar 1 hafta içerisinde kredi kartını ek evrakları ile müşterisine ulaştırır. Ardından kişiler kendilerine özel bir şifre belirleyerek kredi kartı kullanımına başlar. Kredi kartı kullanımlarında ise mutlaka şifre girişi yapılarak alışveriş yapılmalıdır. Aynı zamanda kişiler ister ise kredi kartlarını internetten alışverişe kapatabilmektedir. Bu ayar hem müşteri temsilcisi hem de internet bankacılığı sisteminden yapılabilmektedir. 

Bankalar ve finans kurumları bireysel ve ticari müşterilerine Kredi kartından taksit yapmak, taksit periyotları, faiz oranları, kredi kartı limit arttırmakonusunda ilgili işlem sözleşmelerinde bilgi vermektedir. Bu bilgiler doğrultusunda da kişilerin işlemleri yapılır. Bankalar zaman zamandeğişen kanunlara ve faiz oranlarına karşın ise müşterilerinim iletişim seçeneklerinden birine durum ve değişiklik mesajı ya da maili atar. Bu bilgilendirme mail ya da mesajlarında aynı zamanda değişen limit bilgisi de eklenir. 

Kredi kartı Kullanımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı kullanan kişilerin kullanım esnasında belirli kriterlere dikkat etmesi gerekenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. – Kredi kartı dönem borcunun son gün öncesinde ödenmesine,- Harcamalar ile gelirin orantılı olmasına,- Kart ekstre dökümlerinde yer alan tutarların kontrol edilmesine,- Kart dönem borcu ödenemiyor ise asgari ödeme miktarının ödenmesine dikkat edilmelidr.

Kaynaklar:

https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-kartlari/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: