Kurbanda Niyet Nasıl Olmalı? Nasıl Niyet Edilmeli?

İslam dininin gereklerinden biri olan kurban, Hicri Takvime göre her sene Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Bu bayram, müslümanların Ramazan Bayramı ile birlikte iki önemli bayramıdır. Peki Kurbana nasıl niyet etmek gerekir? Kurbana nasıl niyet edilir? Kurban kesme esnasında kişi nasıl niyet ederse makbul olur? 

Kurbanda niyet aynen şu şekilde olmalı ve kişi böyle niyet etmelidir: 

“Yâ Rabbî, şu vücudum sana karşı o kadar isyan etti ki, affedilmem için bu vücudumu sana kurban etmem icabediyor. Fakat sen Kitab’ınla insanın kurban edilmesini haram kıldığından, vücuduma bedel olarak bu hayvanı senin rızan için kesiyorum. Kabul buyur Ya Rabbi” 

Kişi, bu niyetinden sonra üç kez Allah-u Ekber, Allah-u Ekber La İlahe İllallah-u Vallahu Ekber, Allah-u Ekber Velillah-il Hamd” diyerek tekbir alır. Daha sonra ise “Bismillah-i Allah-u Ekber” diyerek kurbanını keser. 

Hissedarın Niyeti Et İse Kurban Geçersizdir

Bu konuyla ilgili olarak Diyanetten yapılan açıklamada hissedarın niyetinin et olması halinde kurbanın geçersiz sayılacağı bildirildi. Ayet-i Kerime’de ise kurbanla ilgili olarak şu ayet yazılıdır:

لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ كَذَلِكَ سَخَّرَهَا لَكُمْ لِتُكَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ وَبَشِّرِ الْمُحْسِنِينَ ﴿٣٧﴾

Meali: Onun (kurbanların), etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Fakat sizden O’na, takva ulaşır. İşte böylece size, onu musahhar kıldı. Sizi hidayete erdirdiği şey üzerine Allah’ı tekbir etmeniz için. Ve muhsinleri müjdele!

Kurban Kesilinceye Kadar Konuşmak Mekruhtur

Kişinin niyet etmeye başlamasından tekbir alıp kurbanı kesmesine kadar olan sürede konuşması caiz değildir ve bu mekruhtur. 

Kurbanı Hangi Günlerde Kesmek Gerekir? 

Zilhicce ayındaki on, on bir ve on ikinci günler “Eyyam-ı Nahr” yani kesme günleri olarak geçer. Hissedarlar, Zilhicce’nin on ikinci gününün ikindi vaktine kadar kurbanlarını kesmelidirler. 

Nasıl Pay Dağıtılır? 

Kurbanın tamamını dağıtmak caiz olduğu gibi en güzeli üçe bölerek dağıtmaktır:

1-) Üçte biri kurban kesemeyen fakir ve fukaraya sadaka olarak verilir.

2-) Üçte biri ise eve gelen eş, akraba ve dostlara ikram edilmek üzere eve ayrılır.

3-) Geriye kalan üçte biri ise, evdeki çoluk çocuğuna yiyecek ve nafaka olarak taksim edilebilir.

Kurban Bayramında da tıpkı Ramazan Bayramında olduğu gibi yetimlerin yüzleri güldürülmeli, açların karnını doyurmalı, toplum içindeki adaletsizlikler Müslümanlar eliyle düzeltilmelidir. Kurbanda niyetimiz bu olmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.