Gündem

Kuru Kahveci Mehmet Efendi Neden Boykot Ediliyor? Ne Malı? Mehmet Efendi Aslen Nereli?

Son günlerde Twitter (X) üzerinde oldukça fazla konuşulan mesellerden olan Boykot çağrılarına bir yenisi daha eklendi. Kuru Kahveci Mehmet Efendi! Marka neden boykot ediliyor? Kuru Kahveci Mehmet Efendi İsrail malı mı? Yerli mi?

Filistin ve İsrail arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar gün geçtikçe artarak devam ediyor. Filistin’de hayatını kaybeden birçok sivil için dünyanın her yerinden insanlar tepki gösteriyor ve savaşın bir an önce bitmesi için çağrıda bulunuyor. Bütün bu tepkiler İsrail’in kontrolsüz güç kullanımının ve sivil katliamlarının önüne geçemiyor. Gerek Uluslararası kamuoyu gerekse siyasi kanatlar bu savaşı durdurmaya ve ateşkes sağlamayı henüz başaramadılar. Bunun üzerine halk, farklı yollarla tepkilerini belli etmek ve sınırlarını ortaya koymak için bazı girişimlerde bulundu. Bunların arasında İsrail ile işbirliği yapan ya da dolaylı yoldan da olsa İsrail’e katkı sağlayan tüm ürünler üzerinde bir boykot çağrısında bulunuldu. Temizlik ürünleri, ünlü kahve markaları, teknolojik aletler ve giyim ürünlerinden birçok marka bu boykot zincirine dahil oldu.

Peki Kuru Kahveci Mehmet Efendi bu boykotun neresinde? 1871 yılında  İstanbul Fatih’te kurulan ve kurucusu Mehmet Efendi olan marka Türkiye’nin en eski kahve markalarından biridir. Babadan oğula geçen ve şu an dünyanın birçok yerine Türk kahvesi ve çekirdeği ihraç eden marka, farklı kahve çeşitleri de sunmaktadır. Mehmet Efendi Osmanlı döneminde yaşamış ve Süleymaniye medresesinde eğitim almıştır.

Peki Kuru Kahveci Mehmet Efendi Neden Boykot Edilmeye Başlandı?

Twitter üzerinde yayınlanan ve İsrail askeri/vatandaşı olan iki kişinin Kuru Kahveci Mehmet Efendi markasına ait kahve kutularını ellerinde tutmaları üzerine, birçok kişi tepki göstermeye ve markanın İsrail’e destek ve yardımda bulunduğunu iddia etmeye başladılar. Kısa sürede milyonlarca twit atılmaya ve boykot çağrılarında bulunulmaya başlandı. Bunun üzerine Kuru Kahveci Mehmet Efendi markasının twitter hesabından şu açıklamalar yapıldı;

Fakat halk hala ciddi bir şekilde boykot çağrısında bulunmaya devam ediyor. Onlara göre bu açıklama yeterli değil, haksız yere topraklarından edilen Filistin halkına karşı, çıkan görüntüler için özür dilenmesi ve İsrail ile ticari ilişkilerinin sonlanmasını, bu da olmasa bile İsrail’i kınaması beklenmektedir. Taktir okuyucularımızın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.