Ligde İddiası Kalmamış Takımlar

Takımlar sezon başlarında kendilerine hedef koyarlar. Örneğin Türk futbolunda 4 büyüğün de hedefi şampiyonluktur. Bir alt kademe olan takımlar da Avrupa kupalarında yer almak için çabalarlar. Vasatın üstü takımların ligi 13. ya da 14. sırada düşme potasından uzakta tamamlama gibi bir hedefi vardır. Lige gelişi olay olmuş, mali açıdan kötü takımlar ise düşme hattından, son sıralardan kurtulmayı, ligde kalmayı hedeflerler. Hedefler haliyle sezonun ilerlemesiyle değişir. Sezonun başında şampiyonluk hedefi koyan takımlar ligin ilk yarısında hoca değiştirip ilk dörde yanaşma hedefi de koyabilirler. Takımın gidişatı, oyuncuların formları, hakem hataları veya talihsizliklerden dolayı bu kararlar alınmıştır. Bir de ligde hiçbir iddiası kalmamış takımlar olur. Ne ilk 4’e girip Avrupa kupalarına katılmak ne de ligden düşmemek gibi bir hedefleri vardır. Matematiksel olarak ligde kalmaları da garantilenmiştir, Avrupa kupalarına gidemeyecekleri de. Yani o takımın futbolcuların top koşturmasının temel nedeni sırtında taşıdığı armanın uğrunadır. Belki o da olmayabilir.

Bu iddiasız takımlar yeri geldiğinde ligde küme düşecek takımları, Avrupa kupalarına gidecek takımları ve hatta şampiyon olacak takımları dahi belirleyebilirler. Tamamen amaçsız olan bu takımlar hale çözülememiş bir nedenden ötürü zorluk çıkartırlar ve genellikle ligin son haftalarında boy gösterirler. Örneğin geçen sene Hollanda liginde son haftaya Ajax ve PSV  81 puanla önde girmiş fakat Ajax ikili averajdan dolayı zirvedeydi. Ajax, şampiyonluğu, önündeki maçı kazanması halinde veya PSV’nin her türlü puan kaybetmesi halinde kazanmış olacaktı. Sahneye ligde herhangi bir hedefi olmayan kazansa da kazanmasa da berabere de bitse de küme düşecek bir takım çıktı: De Graafschap. Ajax 90 dakikadan 1-1’lik sonuçla ayrıldı. PSV ise Avrupa Ligi Play-Off’u kovalayan PEC Zwole’yi 1-3’lik sonuçla mağlup ederek şampiyonluğunu ilan etti.

Evet, Türkiye’de olsa o gece birkaç yüz taraftar kalp krizinden gitmişti. Belki Ajax taraftarlarından da giden olmuştur. O yüzden amaçsız takımlardan korkmak gerekir. Bazen inat olsun diye yapabiliyorlar. Örneğin Türk futbolunu takip edenler 2005/2006 sezonu Denizlispor-Fenerbahçe maçını bilirler. Gerçi o maçta Denizli’nin ligte kalması için kazanması gerekiyordu. Ne direkler, ne kaçan pozizyonlar vardı da Fenerbahçe bir gol atamamıştı. Galatasaray, Kayserispor’u 3-0 yenerek şampiyonluğunu ilan etmişti o sezon.

O maçtan kalan en güzel görüntü.

Ligde iddiası kalmayan takımlar, huysuz yaşlı ve aynı zamanda emekli bir insan gibidir. Sağa sola sataşmak, laf söylemek ister. Sebepsiz hareketlerde bulunur. Amaçsızdır; araba sileceklerin kaldırmak gibi. Bazen kendimi ligde iddiası kalmamış takım gibi hissettiğim doğrudur. Ama aklıma yukarıda yazdığım olaylar geliyor ve gülüyorum. Hayat liginde iddiasız kalmayalım. Söylenmek için sözlerde bugün

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.