Taksiciler Kaza Yapmaz; Kazaya Sebebiyet Verirler

Taksiciler kaza yapmazlar ama kazaya sebebiyet verirler. Eğer İstanbul’da bir arabanız varsa ve düzenli bir araç kullanıcısı iseniz muhakkak taksicilerin trafikteki hiyerarşi ve düzeni “anarşist ve vandalist” bir biçimde tahrik ettiklerine şahit olursunuz. Anarşist ve vandalist kelimelerini özellikle tercih ettim çünkü daha iyi açıklayan bir açık ifade yok.

Bu taksi şöförleri, her nasıl oluyorsa bir türlü kazaya karışmazlar. Onlarca trafik kazası olur ama bu taksicilerin karıştığı çok az kaza vardır. Ustalıktan deşik öncelikle belirteyim. Sebebi basit taksi şöförleri, kazaya karışmazlar, kazaya sebebiyet verirler. Her zaman bir aceleleri olur. Sanırsınız ABD Büyükelçisi bekliyor, böyle bir aceleci tavırlar, hatalı sollamalar, ışıklarda zaten kırmızı mı yeşil mi ayırt etmemeleri gibi silsile halinde uzanan koca bir hatalar listesi hazırlayabiliriz.

Fakat, ilginç olanı, bu taksicilerin kazaya karışma oranlarının az olmalarıdır. Mobese kameralarını izlemeye aldığımızda şehir içi kazalarda taksicilerin büyük bir payı olduğunu gözlemleyebiliriz. Kaza anında hemen oradadırlar. Kazaya sebebiyet veren fail bizzat kendileridir.

Öte yandan taksi şöförlerinin herhangi bir kaza ya da kaza ihtimali sırasında sorumluluk üstlenmemeleri ve sanki kazada hiçbir kusurları yokmuş gibi davranmaları da ayrı bir ironi konusudur.

Taksi şöförlerine karşı olan potansiyel nefreti iyice körükleyen yukarıda saydığım nedenler, kendilerinin asla bilemeyeceği bir neden olmakla beraber, sorunun sıkıntısını çekmiş ya da çekecek insanları biraz daha üzmektedir.

Dileğimiz tez zamanda ıslah olmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.