Mağaza Müzikleri

Mağazalarda saatlerini heba eden yurdum insanının yakinen tanıdığı bir şeyden bahsetmek istiyorum: Mağaza müzikleri. Tam bir gazlama, büyük bir pohpohlamadır neresinden bakarsanız bakın bu böyledir. Kusura bakmayın aksine gelemem. Genelde dünya sıralamasının üst sıralarında yer alan yabancı müziklerdir bu müzikler. Hareketli, pop, slow müzikler çoğunluktadır. Top10, Top40 gibi listelerden de seçilebilirler.

İnsanı alışveriş yaparken müthiş bir fiiliyata, somur bir eyleme sürüklüyor. Etkili midir, değil midir diye merak ettiğimde şu sonuca ulaşmıştım. Koton, Türkiye’nin en büyük 20. perakende şirketi. Tüm mağazalarında 2010 yılında başlattığı bir proje ile radyo uygulamasına geçti. Cevahir AVM’de yayın yapan Koton Radyo, müthiş işler yapmış. Hürriyet’in haberine göre, Koton Radyonun açılmasından bir yıl sonra, geçen yılın aynı dönemine kıyaslandığında satışlarda 30 milyon lira (ciro) ekstra bir artış yaşanmış. Yani müzik önemli. Çalmayan bir mağaza? Aklımda sadece Atasun var. Onların açıkçası çalmasına gerek yok.

İlginizi Çekebilir:  Çemen Bozulur mu?

Öte yandan müzikler, müşterileri öyle bir galeyana getiriyor, müşterilere öyle bir heyecana yol açıyor ki bıraksanız tüm mağazayı satın alır, o derece. Elinde eşyalar bir yandan da çalan müzik eşliğinde kasaya yol alıyor veee Kasa. Kaçınılmaz son. Para bir kere gidecek ama müzik hala çalmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Otobüsle Evrak Kargo Nasıl Gönderilir?

Bir de mağaza müziklerinin şöyle bir özelliği var: Telefondan dinlediğiniz vakit aynı hazzı alamazsınız. Nedeni basittir çünkü mağazalar muhtelif yerlerine ses yükseltici ya da ‘bas’ diye bilinen müziğin  ritmini daha derinden hissettiren alet ya  da edevat her neyse onlardan koyarlar köşelerine ve müzik olduğundan daha hoş gelir kulağa. Mağaza müziklerinin bir diğer sıkıntısı ise adını bilmeyişinizdir. Ben mesela Google’a ‘koton müzikleri’ diye aratan insanlar gördüm. Neyse ki Shazam adlı bir program çıktı da bu derdimize bir çözüm oldu.

İlginizi Çekebilir:  Easy Game 18. Seviye ''Kuşu Özgürlüğe Kavuştur'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Velhasıl mağaza müzikleri masum değiller ve bazen de can sıkıcı olabiliyorlar. Siz neyse en fazla iki saat durup ayrılıyorsunuz ya orada gün boyu çalışan elemanlar? Kolay değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat