Mal Bulmuş Mağribi Gibi Ne Demek?

Atasözü ve deyimler külliyatımızın en nadide örneklerinden biri de “mal bulmuş mağribi gibi” deyimidir. Peki mal bulmuş mağribi gibi ne demek? Mal bulmuş mağribi gibi deyiminin anlamı nedir? Deyimde geçen sözcükler ne anlama geliyor? İşte kısaca “mal bulmuş mağribi gibi” deyimi.

Mal Bulmuş Mağribi Gibi Ne Demek?

Mal bulmuş mağribi gibi deyimi, bir anda zenginliğe ulaşmış, kavuşmuş gibi hissetme/sanma anlamarı taşıyan bir deyimdir. Gereksiz yere heyecanlanmanın, bir anda büyük ve kıymetli şeylere ulaşınca ne yapacağını bilememenin özeti olan bir sözdür. Genelde tartışmalarda ya da bir konuyu gereksiz yere uzatan veya konuya alakasız bir yerden atıp tutanlara karşı kullanılan bir deyim olan “mal bulmuş mağribi gibi” deyimi, aynı zamanda görmemişlik ve aç gözlülük ile de ilişkilendirilir.

Deyimde dikkati çeken en önemli kelime “mağribi” kelimesidir ve en çok tartışma yaratan d budur. Zira kelimenin sözlük anlamı olarak Batı mı? Yoksa mecazi anlamda zaruret içinde olan mı olduğu şaibelidir.

Bir rivayete ya da bir kanıya göre Mağribi kelimesi, orijinalinde Batı ve batı toplumlarını kast ettiği için burada “mal bulmuş mağribi gibi” deyiminde Avrupalılar kast edilmektedir. Hatta Coğrafi Keşifler ile başka kıtaların varlığından haberdar olan Avrupalıların keşfettikleri kıtaların bakir zenginlikleri karşısında ne yapacaklarını şaşırması ve bilinçsiz bir şekilde yeni kıtanın kaynaklarını sömürmesi “mal bulmuş mağribi gibi” deyimine emsal teşkil eder.

Öte yandan “mal bulmuş mağribi gibi” deyimi, Mağribi kelimesinin “Batı” anlamının dışında, eşkıya ve zorba anlamlarında da kullanıldığı söylenmektedir. Buradaki anlamı ise eşkıya veya zorbanın mal bulduğunda sanki büyük bir zenginliğe kavuşmuşçasına mala saldırması/malı yağmalamasıdır.

Kısaca/özetle “mal bulmuş mağribi gibi” deyiminin anlamı, kişinin bulduğu mal veya eşyalara bir anda zengin olmuş gibi sarılması, kendini öyle hissetmesidir.

Daha çok görmemişlik veya cahillikle de itham olunan “mal bulmuş mağribi gibi” deyimi, günümüzde birçok alanda kullanımı yaygındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: