Tarçınlı Su İle İlgili Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Özellikle arkadaşlar arasında tarçınlı su modası ara ara gündeme gelir. Gerçekten çok kilo verdiriyormuş, hem sağlığımız için de iyi gibi onlarca farklı faydalarından bahsedilir ve genelde bu uygulama bir ay içerisinde son bulur. Siz de tarçın adı verilen bir tür ağaç kabuğunu su ile karıştırarak mucizeler yaratabilirsiniz! Muhtemelen tarçının defnegillerden olmasını ve ağaç kabuğu olduğunu daha önce duymadınız. Yazıyı sonuna kadar okuyun. Sıkılmayacağınıza ve daha çok şaşırtıcı bilgi edineceğinize söz veriyorum.

Tarçın bir diğer adıyla loğusa, Japonya ve Güney Amerika ülkelerinde yetişmektedir. İnsanlık bu bitkiyi çok uzun yıllardır kullanıyor ve fayda görüyorlar. Hatta İbn-i Sina ünlü kitabı el-Kanun fi’t-Tıbb kitabında tarçından bahşetmiş, insandaki kötü rahatsızlıkları söküp aldığının altını çizmiştir. Bu bitki aynı zamanda %1 civarlarında uçucu yağ içermektedir. Çin tarçını ve seylan tarçını şeklinde iki çeşidi bulunsa da, baharatçıya gittiğinizde alacağınız tarçın aynı çeşit olacaktır. Bundan dolayı tarçınlı su hazırlarken bir kafa karışıklığı yaşamayacaksınız.

Tarçınlı Su İçmenin 7 Muhteşem Faydası

Tarçın İltihaplara Karşı Etkilidir

Birçoğumuz antiinflamatuar türü ilaçların sağlığımız için oldukça zararlı olduğunu biliyoruz. Bu konuda bilinçlenmemiz gayet başarılı. İşte tarçınlı su oluşan inflamasyonların doğal tedavisinde size yardımcı olabilir.

Kanser Riskini Azaltır

Her yıl dünyada milyonlarca insan hastanelerden kanser tanısı ile çıkıyor ve bu oran maalesef giderek artıyor. Ayrıca birçoğumuz kanser riskini artıracak alışkanlıkları hergün yapıyoruz veya çevresel faktörler yüzünden buna maruz kalıyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki tarçınlı su, tümörlerin olumsuz bir şekilde büyümesini engellemeye çalışan bağışıklık sistemine etkili bir şekilde destek oluyor. Bunlara ek olarak tarçınlı suyun içindeki tarçın bitkisi tümörün ilk oluşumunu engellemede bize yardımcı olacak antioksidanlarla dolu.

Kalp Hastalıklarını Önlemede Yardımcı

Kalbimiz inanılmaz bir organ. Günde tonlarca kanı pompalıyor ve hiçbir şekilde dinlenmek bilmiyor. Tarçınlı suyu düzenli bir şekilde içmek sizi kalp hastalıklarından koruma konusunda birkaç açıdan faydalı olacaktır. İlki tarçın maddesi kötü kolestrolü düşürmek için çalışır. İkinci olarak ise yüksek tansiyonunuzu düşürmek için de faydalı olacaktır.

Kalp Sağlığınızı Korumak İçin Bunlardan Uzak Durun

Tarçınlı Su Sizi Şeker Hastalığına Karşı Korur

Amerika’da 30 milyona yakın yetişkin tip 2 diyabetten muzdarip, 80 milyonu ise risk altında. Türkiye için elimizde net bir istatistik bulunmasa da oranların iç karartıcı derecelerde olduğunu biliyoruz. Durum böyle olunca bu hastalıktan korunma veya şeker hastaları için şekeri kontrol altına almanın bir yolu olmalı. Evet, doğru tahmin! Tarçınlı su bu konuda da çok işinize yarayacak. Tarçın kan şekerinizi %25’e varan oranlarda düşürebilir. Fakat buradaki önemli nokta, doktorunuzda sürekli temas halinde olmak olacaktır. Tarçınlı su içmek kullandığınız bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği tehlikesinden dolayı sizin için zararlı olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Clindoxyl Reçetesiz Satılır mı? Tüylenme, Kaşıntı Yapar mı?
Harika Bir Ağız Temizliği Sağlar

Çoğu insan dişçiye gitmekten nefret eder. Aynı zamanda ağzının temiz olmasını ister. Yine de ne olursa olsun diş doktorunuza düzenli olarak uğramanız en önemlisi olsa da tarçınlı su içmeniz yukarıdaki maddelerde belirttiğimiz gibi, antibakteriyel olmasından dolayı dişeti rahatsızlıklarına karşı çok etkili bir silah olacaktır. Unutmayın iyi bir diş, ağız temizliği en nihayetinde rahat bir nefes almanıza yardımcı olur.

Alerji ile Savaşta Büyük Dostunuz!

Bilhassa bahar ayları geldiğinde alerji ile ilgili problemi olan insanlar büyük problemler çekebiliyor. Gözde sulanma, burun kaşıntısı, hapşırma gibi şikayetler başta olmak üzere birçok problem. Tarçın alerjik reaksiyonların çoğunu azaltmanızda tahmin ettiğinizden çok daha faydalı olacaktır. Bu konudaki etkisinin miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterecektir.

İlginizi Çekebilir:  Akbank Hızlı Para Erken Kapama Nasıl Yapılır?
En Merak Edileni: Tarçınlı Su için, Hızlıca Kilo Verin

Dünya üzerinde milyonlarca yetişkin ve çocuk obez! Obez oranı nispeten az diyebilsek de çoğumuz kilolarımızdan şikayetçi desem abartmış olmam. Açlıkla başa çıkmak için tarçınlı su kullanmak son derece yararlı olacaktır. Fakat tabii diğer kriterlere de çok dikkat etmelisiniz. Sebze ve protein ağırlıklı az yağlı bir beslenme birincil hedefimiz. Bunların hepsini uyguladıktan sonra kilo verme sürecinizi hızla artıracaktır.

İnternette tarçınlı su diyeti olarak geçen diyet programlarının başlığının yanlış olduğunu düşünmekteyim. Evet, tarçın defalarca söylediğimiz gibi bu konuda size yardımcı olacaktır. Fakat buradan kesinlikle spor yapmadan ve beslenmenize dikkat etmeden sadece bunu içerek zayıflayacağınız anlamı çıkmamalıdır. Zayıflamak için sadece bir madde kullanabileceğiniz sihirli bir formül arıyorsanız sizi biraz hayal kırıklığına uğratacağım. İradenizi kullanmanız hertürlü diyet programında çok çok önemlidir. Peki ya iradenize sahip çıkamıyorsanız ne olacak? O bambaşka bir mesele.

Tarçın kilo aldırır mı?: Hayır, bilakis bahsettiğimiz gibi kilo vermenizde en büyük yardımcınız olacaktır.

Tarçınlı Su Ne Zaman İçilmeli?

Tarçınlıyı suyu aşağıdaki tariften öğrenerek hazırlayıp hergün birkaç bardak içebilir veya yanınızda taşıdığınız bir su şişesinin içine haftada bir adet kabuk tarçın atarak maksimum fayda görebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki burada en önemli konu istikrar. Yani yıldı birkaç gün bardak bardak tarçınlı su içip sora bırakmak yerine, günaşırı bir bardak tarçınlı su içmeniz size yarar sağlayacaktır. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisine göre gün içindeki zamanlama olarak en uygunu, akşam yemeklerinden iki saat sonra içmek olacaktır.

Tarçınlı Su Tarifi

Gelelim uygulamaya. Yukarıdaki tüm faydaları okuduktan sonra sanırım biran önce tarçınlı suyu hayatınıza sokmak istiyorsunuz.

  • Su
  • Kabuk Tarçın

Malzemelerimiz tahmin edeceğiniz gibi bu kadar basit, sade ve doğal. Aşağıdaki videoda uygulanan taktiği uygulayabileceğiniz gibi, kabuk tarçını hiç kaynatmadan su içine atarak bir gece bekletip de içmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca videoda bahsedildiği gibi bu lezzetli mucize ramazanda sizi tok tutma konusunda da oldukça uzman.

İlginizi Çekebilir:  Omuz Sakatlığı Ne Kadar Sürer?

 

Yukarıdaki tarif en kısa ve sürekli uygulanabilir olanı. Bunun yanı sıra bal, elma gibi karışımlara tarçınlı su detoksu da yapabilirsiniz. Hem de böylelikle sürekli tarçın tadının verdiği bıkkınlığı yaşamak zorunda da kalmış olmazsınız. Az kalsın unutuyordum. En sihirlisinden bahsedeyim. Yeşil çay ve mucizevi bitkimiz bir arada kullanıldığında yağ yakma sürecini inanılmaz derecede hızlandıracaktır. Siz sadece düzenli olarak devam edin. Tabii diğer düzeninizi de koruyabilirseniz aldığınız sonuçlara çok şaşıracaksınız.

Tarçınlı Su Emziren Anneler İçebilir mi?: Burada en önemli anahtar kelime ‘miktar’ olacaktır. Miktarını fazla kaçırmadığınız veya çok uzun süre tarçın içmeye devam etmediğiniz sürece tarçının emziren anneler için bilinen bir zararı yoktur. Emzirdiğinizde tükettiğiniz besinlerin bebeğinize geçeceğinizi düşünerek beslenmenizin tüm alanlarında ölçülü davranmakta yarar var.

Özet olarak, anlattıklarımın hepsi bir parça tarçınla mümkün olabilir. Yazıyı yazarken baya bir yoruldum. Sürpriz bilgiyi vermenin zamanı geldi o zaman. Tarçınlı su içerek yorgunluğunuzun bir nebze azalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Baharatçıdan temin etmeden önce tarçını mümkünse kırıp içine bir bakın. İçi tamamen kararmış olan tarçınlarda mantar oluşmuş olacağından zararlı olabilir.

Yorumlarda yazıdaki tarifleri uyguladığınızda edindiğiniz tecrübeleri bizimle paylaşabilir ve konuyla ilgili aklınıza takılan soruları sorarak hızlıca cevap alabilirsiniz. Bu yazıyı aşağıdaki sosyal medya butonlarını kullanarak sevdiklerinizle paylaşabilir ve bu programı uygulayabilmek için daha fazla motivasyon kazanabilirsiniz. Sitemizde arama kutucuğunu kullanarak ya da sağlık kategorisini ziyaret ederek sağlık ile ilgili yüzlerce bilgi verici makaleye ulaşabilirsiniz.

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara