Neden Takım Tutarız?

Neden takım tutarız? Bu soruyu sormadan önce insanların takım tutmamasını anlamayabilirsiniz. Zira ülkemizde neredeyse her iki kişiden biri takım tutuyor. Tuttuğu takımları iyi ya da kötü savunuyor, maçlarına gidiyor, maçlarının özetini izliyor veya formasını giyiyor. Peki neden? Buna insanlar neden ihtiyaç duyuyor? Takım tutmak bir ihtiyaç mıdır?

Öncelikle tarihten bir örnek verelim. Bizans tarihinin en önemli olaylarından biri olan Nika ayaklanması, tarihte ilk holigan vakası olarak karşımıza çıkıyor. Bu ayaklanmaya sebep olan gruplar; Maviler ve Yeşiller ismindeki iki taraftar grubuydu. Tıpkı günümüzde futbol gibi Bizans zamanında da at arabası yarışları revaçtaydı. İnsanlar stadyumlara doluşur, tuttuğu takımları orada desteklerlerdi. Daha sonra bu iki taraftar grubunun taşkınlık yapmasıyla, Bizans bu grubun isyanını kanlı bir biçimde bastırmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Modernitenin Ana Problemi: Ahlak Eğitimi Eksikliği

Yani, taraftarlık 20. yüzyılda başlayan bir olgu değil. İnsanlar kendilerine yakın şeylerin taraftarlığını her zaman yapmıştır. Peki neden takım tutarız? Bu sorunun cevabını başlıklar halinde şöyle verebiliriz.

Gündelik Yaşama Renk Katma

Taraftar olmanın belki de en güzel yanı bu. Gündelik hayatın monotonluğuna karşı en güzel aktivitelerden biri budur. Tuttuğunuz takımın maçları, transferi, oyuncuları sizi fazlasıyla ilgilendiren bir şey olmuştur. Bunları öğrenmeden içiniz rahat etmeyecek. Bunun için bile taraftar olmak güzel bir şey.

İlginizi Çekebilir:  Yumuşak Güç: Eğitim

Heyecan Duyma

Taraftar olmak, bir anlamda heyecanlı olmak demek. Sadece heyecan değil; hüzün, mutluluk, gözyaşı, sevinç kısacası her şey. Tuttuğunuz takımın şampiyonluk kupasını kaldırması, önemli başarılar elde etmesi, sizi gururlandıracak işler yapması vs her şeyde heyecan duyacak bir şey ararsınız.

Şimdi asıl soruya gelelim. Neden takım tutarız? Öncelikle insanın en temel duygularından biri de bir gruba dahil olma isteğidir. Bu sadece takımlarda değil belirli bir dine mensup olma, bir millete dahil olma, hatta bir derneğe üye olma da taraftar olma ile aynı temel özellikler üzerine kuruludur.

İlginizi Çekebilir:  Bozkır Kültürü

Tamamen kendinizi gruplardan soyutlayıp yaşamanız imkansızdır. İnsan, hayatının belirli aşamalarında bir gruba dahil olma isteğinde olmuştur ve bu istek, insan ömrünün hiçbir evresinde sona ermez. Takım tutmanın altında yatan sebep de esasen budur. Takım tutmanın ileriki boyutları, fanatikliğe ve holiganlığa girer ki bu da kişi ve toplum için olumsuzdur.

Takım tutmamızdaki bir diğer önemli sebep de bireysel hatalardan kaynaklanan sonuçları, grubun kümülatif ve çoğulcu yapısı içerisinde erimesi

One thought on “Neden Takım Tutarız?

  • Mart 1, 2018 tarihinde, saat 03:53
    Permalink

    Yalnız ülkemizde taraftar olmak öyle bir yada iki alanla ilgili değil bildiğiniz taraftar olmak bizim adeta +bir duygumuz gibi taraftar olmak duygusu bence çok sempatik.
    Ve dediniz ya fanatik olmak zarar veriyor kesinlikle katılıyorum. Şuanda ülkemizde bu siyasi ortamın oluşmasının teksebebi sanki bir futbol takımının taraftariymisiz gibi siyasette de taraf tutuyoruz.. Tuttuğumuz taraf bir açıklama yaptığında özel bir çaba harcayarak onun aslında yaptığı açıklamanın nekadar doğru olduğunu savunmaya çalışır durumdayız. Bunu tekbir partiyle sinirlandirmayalim bütün partilerimizin taraftarları tam olarak böyle… Futbulu mu yasaklamak ülkede acaba ??

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara