PsikolojiSosyoloji

Minimalist Yaşam Tarzı

Minimalist yaşamak, her küçük şeyden keyif almayı değerli kılmak, her küçük şeyi mutluluğa çevirmek olarak yorumlanabilen bir hayat biçimidir. Küçük bir kulübe, ev ya da kısaca küçük olan her şey, minimalist yaşam tarzına dahil olabilecek semboller arasındadır. Tanımı konusunda ihtilaflara sebep olan minimalist yaklaşımın kabaca tarifi “en az malzemeyle en yalın, en ekonomik ve en işlevsel sonuca gitmektir.

Hayatın her alanında, minimalist bir yaşamın izlerini görebiliriz. Minimalist insan, nesnelerin sadeliğine inanmış insandır. Kısaca minimalist yaşam tarzı sadeliğin zenginliğini keşfetmiş olan insandır.

Hayatta daha az eşya, daha az kalabalıklık, daha az insan, minimalist bir yaşamı özetleyen diğer sembollerdendir. Sadelik ve küçüklük minimalist yaşamım vitrinidir. Göz yorucu detayların varlığına minimal bir yaşamda rastlanmaz.

Minimalist yaşamın sloganı “az ve öz”dür. Az ve öz olan minimal bir yaşamın parçası haline gelmiştir. Tasarımda da minimal yaklaşımların izlerini sadelikte ve küçüklükte görebiliriz. Örneğin beyaz fonun kullanılması minimalist bir tasarımın olmazsa olmazıdır. Örneğin turuncu ve fosfor yeşili gibi göz alıcı ve yorucu renklerin olmadığını görebiliriz.

Minimalist akımın Uzakdoğu ve hatta Japonya gibi ülkelerden dünyaya yayıldığı söylenenler arasındadır. Minimalist yaklaşımın kaynağı ise Sanayi Devriminden sonra yoğun tempoda yaşayan insanların kafalarını dinleyebilmeleri ve yoğun temponun ve stresin sebeplerini ortadan kaldırmak için minimalist tasarıma yönelmiş olmasıdır.

Fakat şöyle bir gerçeği göz ardından edemeyiz. Örneğin çalışma masanızda daha az eşya varsa konsantre olmanızı kolaylaştıran sebeplerdir. Masanızda daha çok eşya varsa kısa sürede dikkatiniz dağıtacaktır.

Minimalist insanları en azından şöyle anlayabiliriz. Cebinden bozuk para, anahtarlık, telefon ve kartlar yerine çok çok daha az eşya olan insan minimalist bir insandır. Sade giyinen, şıklığı önemsemeyen ama salt pejmürde olmayan insanlar minimalist insanlardır.

Modası geçse de asla demode olmayacak bir moda akımdır minimalistlik. O yüzdendir ki minimalist insanlar çevrelerinde modadan anlamıyor diye bakılmayan bir kişiliğe sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds