Objektif Muhalefet Nedir?

Muhalefetin ne olduğunu daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Muhalefet, her şeyden önce realist olmak mantıklı hareket etmek, rasyonel politikalar üretmektir. Muhalefeti bu tanımlar içerisinde değerlendirdiğimiz zaman muhalefetin evvela objektif olması gerekir.

Objektif muhalefet, muhalefetin rasyonel adımlar atması anlamlarına gelir. Objektiflik, doğrunun doğru;!yanlışın yanlış olarak kabul edilmesidir. Bir anlamda kral çıplak diyebilmek demektir.

Objektif muhalefetin iktidarın politikalarını eleştirmesi oldukça doğaldır. Zira muhalefet, gerek kelime kökeniyle gerekse modern anlamı çerçevesinde eleştiren ve eleştirileri ile demokratik bir orta yol bulmaya çalışan engeldir.

Fakat muhalefet bunu yaparken objektif olmayı elden bırakmaması gerekir. Zira muhalefet, haklı politikaları ile muhalefet kimliğini kazanır.

Muhalefet, yapılan her şeye ya da her politikaya karşı olmak değil yapılmayan veya uygulanmayan şeylere karşı gelmektir. Muhalefetin tanımı esasen bu olmalıdır. Muhalefeti bu tanımlar içerisinde değerlenindirdiğimiz zaman muhalefeti anlamış oluruz.

Muhalefetin her şeyden önce yol gösterici olması gerekir. Muhalefetin yol kapatıcı olması, kendisine olan inanırlılığı azaltacaktır.

Muhalefet, mantıklı hareket ettiğinde kendisine taraftar kazanır ve yol gösterici olur. Muhalefetin bu özelliği kendisine de yardımcı olur. Muhalefet, kendinde bu özellikleri taşıdığı zaman oylarını artırabilir.

Muhalefetin olmadığı yerde iktidarın başına buyruk hareket ettiğini görürüz. İktidarın denetlenmesi bakımından muhalefet oldukça önemlidir. Muhalefetin bu açıdan görevi büyüktür. Fakat muhalefetin gereksiz politikalarla uğraşması ve muhalifliğin dozunu artırması, kendisine zararlı olacaktır. Kaldı ki uzun bir süredir iktidar olma şansı elde edememişse.

Muhalefetin kendi çıkarları ve seçmenleri için akılcı olması, objektif olması gerekmektedir. Muhaliflik eğer bu dozda yapıldığı müddetçe başarılı ve demokratik olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir