Tarihteki İlk Sömürgeci Devlet Hangisidir? İlk Emperyalist Devletin İsmi Nedir?

İlk sömürge imparatorluğu hangi devlettir? Tarihteki ilk sömürgeci devlet hangisidir? Dünyanın ilk emperyalist devleti hangisidir? Bu ve bu benzeri soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

Dünyanın ilk sömürgeci devleti, Lübnan dağları eteklerinde kurulan ve denizci bir millet olan Fenikeliler’dir. 

(Detaylı bilgi için Fenikeliler başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz) 

 

Fenikeliler, denizcilikte çağdaşı olan devletlerden çok daha fazla gelişmişlerdi. Akdeniz’in çeşitli yerlerinde kurdukları kolonilerle Akdeniz havzasında ticareti ve diğer kavimler arasındaki iletişimi oldukça güçlü kılmışlardı. Fenikelilerin şu anda Latin Alfabesinin atası olarak bilinen alfabelerini bölgelerinde yer alan diğer milletlerden etkilenerek ortaya çıkarmışlardır. 

(Detaylı bilgi için Alfabelerin Atası: Fenike Alfabesi yazısına tıklayabilirsiniz) 

 

Tarihteki ilk sömürgeci devlet konusunda farklı bir görüş daha mevcut. İmparatorluk statüsündeki ilk devlet olan Akadlar, bazılarına göre tarihteki ilk sömürgeci devlet olarak biliniyor. 

Akadlar, şu anda Irak sınırları içerisinde yer alan Akad’da kurulmuşlar ve tarihin ilk imparatorluğu olarak tarihte yer edinmişlerdir. İlk düzenli askeri birliğe sahip olan ve ilk imparatorluk ünvanına sahip olan devlet Akadlardır. Bu anlamda tarihteki ilk sömürgeci devlet olarak Akadlar’ı göstermek mümkündür. Bünyesinde Ortadoğu’da yaşayan diğer kavimleri barındıran Akadlar, bu kapsamda dünyanın ilk sömürgeci devleti olarak kabul edilebilir. Başka bir soruya geçelim: 

Her İmparatorluk Sömürgeci midir? 

Her imparatorluk için “sömürgeci” ifadesini kullanmak mümkün değildir. Zira bir devletin sömürgeci olabilmesi için “sömürgeci” veya “emperyalist” kavramına bakmak gerekir. 

“Bir devletin, kendi ülkesinin sınırları dışında, üzerinde egemenlik kurarak yönettiği, ekonomik ve siyasal çıkar sağladığı, her yönden sömürdüğü ülke.”

Bu tanım, sömürgeci veya emperyalist devletlerin ortak özelliğidir. Tarihte imparatorluk statüsünde olan pek çok devlet ortaya çıkmış fakat hepsi sömürgeci olmamıştır. Örneğin Osmanlı Devleti’nin sömürgeci veya emperyalist bir devlet olup olmadığı konusunda ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. 

Kısaca, tarihteki ilk sömürgeci devlet veya emperyalist devlet Fenikeliler veya Akadlardır. Sömürgecilik faaliyetleri kapsamında değerlendirilmesi gerekirse Fenikeliler; eğer imparatorluk sistemi, emperyalist bir düzenin parçası olarak kabul ediliyorsa Akadlar dünyanın ilk sömürgeci devletidir.

İmparatorluk sistemi hakkında detaylı bilgi için ilgili yazıyı okuyabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: