Passat Volant Arızası Yakıtı Etkiler mi?

Volant dişlisi, motor içerisinde bulunan akışı dengede tutmaktadır. Araç çalıştırıldığı anda marş dinamosundan ilk hareketi alarak hareketi sağlıyor. Bu parçanın eskimesi durumunda bazı arızalar ortaya çıkmaktadır. Her metal parçanın ömrü olduğu gibi bu parçanında bir ömrü bulunmaktadır. Marş dinamosu gibi parçalar çalıştırıldığında volant dişlisi üzerinde baskı yaparak dişlinin aşınmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda yapılan bu baskı sonucunda volant dişlisinin dişlerinde kırılmalar ortaya çıkabilir. Yazımızdan bu sorun ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri alarak sorunların çözümünde erken davranarak maliyet bakımından kendinize destek olabilirsiniz.

Volant Dişlisi Arıza Belirtileri

Volant arızasını kolay yoldan öğrenebileceğiniz birkaç belirti bulunmaktadır. Gözlemlenen belirtiler volant arızasıyla karşılaşılması durumunda onu anlamanız için karşınıza çıkacak en yaygın olanlarıdır.

Bu belirtiler sırasıyla şöyle anlatılabilir;

  • Volant arızası araç içerisinde titreme sorunları çıkarabilmektedir. Bu titreme sorunları sebebiyle aracınız ilk çalıştığından ve rolente durumunda sarsılma yaşayabilir.
  • Aracınızı aldığınız ilk gün gibi sessiz bir çalışma şekliyle göremezseniz bilin ki aracınızın volant dişlisi arızaları ortaya çıkmaya başlamıştır.
  • Araç ilk çalıştırıldığı anda marşa basıldığında, marş dinamosunun boşa dönmesi gibi sorunlar ile karşılaşmanız durumunda volant arızası ile karşı karşıya gelmiş olma ihtimaliniz fazlasıyla yüksektir.

Volant Arızasının Araç Üzerindeki Etkileri

Volant arızası aracınız üzerinde kritik etkiler yaratabilir. Bu etkilerden en önemlisi yakıt konusudur. Aracınızın ilk çalıştığı anda marş dinamosuyla etkileşim içerisine girmesi, çekilen yakıtın sürekli bir yönde artış göstermesi anlamına gelmektedir. Dişli boşa döndüğü süre boyunca hiçbir türlü yakıtın araç beynine aktarım yapmasına destek olmayacak ve yakıt her durumda boşa gidecektir. Bu da aracınızın yakıt durumuna fazlasıyla etki etmektedir. Bunun yanında aracınızın artık yavaş yavaş sesli bir şekilde çalışmasına sebep olacaktır. Kontağı açtığınız ve kapattığınız zaman aracın motorundan çok ilginç ve can sıkıcı sesler gelecektir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için aracınızı mutlaka volant arızasını ilk farkettiğiniz anda bakım yaptırmaya götürmelisiniz. Bu arıza aksi halde hem yakıt sebebiyle cebinize zarar verecek, bunun yanı sıra aracınızda giderek kullanılamaz hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.