Postdam Konferansı Nedir? Önemi Özellikleri ve Maddeleri Nelerdir?

İkinci Dünya Savaşı’na damga vuran gelişmelerden bazıları da bu savaşta bu savaşın sona ermesinden sonra yapılan konferanslardır. Tarihte önemli bir yere sahip olan bu konferansların sayısı 10’a yakındır. Postdam Konferansı da bu konferanslardan biridir. Peki Postdam Konferansında hangi konular görüşüldü? Hangi konular ele alındı ve kararları ne oldu? 

Postdam Konferansı, 17 Temmuz-2 Ağustos 1945 arasında yapılmış ve bu konferansa Amerika Birleşik Devletleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve İngiltere katılmıştır. 

Konferansta Hangi Konular Konuşuldu? 

Bu konferansta görüşülen konular daha çok “barışın nasıl sağlanacağı” konusu üzerinde olmuştur. Öte yandan bu konferans, Amerika Birleşik Devletleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve İngiltere arasında yapılan son toplantı olma özelliği taşımaktadır. 

Postdam Konferansında Alınan Kararlar

@ Polonya ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği sınırı, Curzon Çizgisi olarak kabul edilecek. 

@ Almanya’daki tüm Nazi teşkilatları ve Nazilerin izini taşıyan tüm kurumlar ortadan kaldırılacak ve/veya lağvedilecek. 

@ Amerika Birleşik Devletleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, İngiltere ve Fransa; Almanya’daki işgal bölgelerinde ayrı demokratik rejimler kuracak. 

@ Almanya’daki mevcut silah endüstrisi, barış ekonomisinin gereksinimlerine göre yeniden yapılandırılacak. 

@ Amerika Birleşik Devletleri, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, İngiltere ve Fransa, işgal bölgeleri üzerinde herhangi bir tamirat borcu talep etmeyecek. 

@ Barış ekonomisi içim ihtiyaç duyulmayan endüstriyel teçhizatların çok az bir kısmı, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne verilecek. 

@ Alman donanmasının çok büyük bir bölümü tahrip edilecek ve barış ekonomisi için yeniden düzenlenecek. 

@ Savaş sırasında suç işleyenler ve savaş suçluları yargılanacak. 

Bilindiği üzere Almanya, savaştan 7 Mayıs 1945 günü, General Jodl’ın teslim belgesini imzalaması ile çekilmişti. Postdam Konferansı ise Almanya’nın çekilme kararı almasının ardından gerçekleştirilen ikinci konferans olmuştur. Almanya’nın savaştan çekilmesinin ardından yapılan ilk konferans ise San Francisco Konferansı’dır. (25-26 Haziran 1945) 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir