R Yapmak Ne Demek?

R yapmak, argoda geri adım atmak, yaptığı işten caymak veya verdiği sözü yerine getirmemek anlamlarına gelir. R yapmak deyiminin kökeni ise otomobillerin viteslerinde genellikle sol üst köşede yer alan İngilizce Return, Türkçe “geri” anlamına gelen R harfine dayanmaktadır.

Son zamanlara popüler hale gelen deyim, gündelik hayatta sıklıkla karşımıza çıkar. Bir işe koyulup daha sonra işten vazgeçme, cesaret gösterip daha sonra geri adım atma gibi aslında içeriğinde “trajikomik” olayları da barındırır.

R yapmak örneğini Kardeş Payı dizisinde Ahmet Kural’ın (Metin) İpek Yaylacıoğlu (Eda) yanındayken önündeki arabaya artistlik yapıp, arabanın içerisinden ızbandut gibi adamların çıkmasıyla “aslında ben öyle demedim”e getirmesi sahnesinde daha rahat anlayabiliriz.

R yapmak capslerin uzun süre kullandığı mizah malzemesi de olmuş, bu deyimin üzerine birçok espiri ve mizah içeriği paylaşılmıştır. Fotoğrafların altına sadece “R” harfini koyarak tüm olay özetlenebilir. Ya da yazının görselinde olduğu gibi.

One thought on “R Yapmak Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.