Cumanın İlk Sünnetini Yavaş Kılıp İkinci Sünnetini Hızlı Kılan Tip

Bugün günlerden Cuma, günlerden bugün Cuma namazıydı. Cuma namazları her müslümanın üzerinde önemle durduğu dini bir ritüeldir. Cuma namazında özellikle dikkat ettiğim bir şey var bunu söylemeden geçemeyeceğim. Bilmiyorum belki siz de fark etmişsinizdir. Cuma namazının ilk sünneti huşu içinde kılınırken her nedense (!) ikinci sünneti jet gibi kılınıyor.

Cumanın ilk sünnetinde yanımda duran kişiye özellikle dikkat ederim. İmam hutbeye çıkmadan önce cumanın 4 rekatlık bir ilk sünneti vardır ve bu yanımdaki insanlar genellikle bu ilk sünneti oldukça huşu içinde eda eder, yavaş yavaş tadil-i erkana riayet ederek kılmaya özen gösterirler. Daha sonra imam hutbeyi bitirir. İki rekatlık cuma namazı kılınır ve cemaatin neredeyse yarısından fazlası boşalır geriye dört rekatlık namazları kılan insanlar kalır. Ama nedense bu kalan insanlar cumanın o kalan dört rekatlık sünnetini ilk sünnete nazaran epey hızlı kılarlar. İnip inip kalkmalar, Allah bilir tahiyatların ihlaslara da karıştığı oluyordur böyle tadil-i erkansız bir namaz kısaca.

İlginizi Çekebilir:  Almanya’da Toplu Taşıma Ücretsiz Oluyor

Neden ikinci sünnet bu kadar hızlı kılınır sorusuna gelince. Efendim dediğim gibi bizim milletimiz cumanın farzından sonra çil yavrusu gibi dağılırlar geriye seyrek insanlar kalır ve onlar da bir an önce kaçıp gitme amacını güderler. İlk sünnette cuma kalabalık olduğundan biraz göstermelik bir namaz olur. Allah affetsin. Sanki diğer cemaat o adamı izliyor gibisinden bir kuşku oluşur ama öyle bir şey yok. Herkes aslında kendi namazındadır. İkinci sünnette ise kendisini izleyen gözler daha çok seyrekleştiği için de namaz biraz hızlı kılınır.

İlginizi Çekebilir:  İleri Demokrasinin Çok İlerleyip Gözden Kaybolması

Cumanın çıkışı da malumunuzdur. Ayakkabılar diğerinin kafasının üstünde, o onun üstünde, lokumlar, sadaka kutuları seke seke dışarı atarsınız ve zaten o yanınızda namaz kıldığınız adamı bir daha da görmezsiniz. Kula mahcup olma, garip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat