Saç Kurutma Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük hayatta sıkça kullandığımız belki de çoğumuzun vazgeçilmezi olan saç kurutma makineleri bazen de bizim için büyük sorunlar yaratabilir. Bu yüzden sizler için kullanım ömrünü ve kullanış şeklini daha elverişli  hale getirebilmeniz için küçük püf noktalarını derledik.

1.Açarken Isı Düğmesi Kapalı Olsun

Makineyi kullanıma açarken ısı düğmesini daha sonra açmanızı tavsiye ederiz. Çünkü makineniz pervaneden önce kendini ısıtmaya çalışırsa hem motor devri düşer, hem rezidans kendini yakar, ve bunlar arızaya neden olur.

2. Makineyi Soğutmadan Kapatmayınız 

Nasıl derseniz; Saçlarınız kuruttuktan sonra makineyi direkt olarak kapatmayınız. İlk önce ısı düğmesini sonrasında ise pervane düğmesini kapatınız. Isı düğmesini kapattıktan sonra pervaneden soğuk havanın geldiğinden emin olmanız gerekmektedir.

3. Direkt Olarak Fişi Çekmeyiniz

Düğmeleri kapattıktan sonra bir müddet soğumasını bekleyiniz. Çünkü direk fişi çekmeniz ısı açığa çıkartır ve rezidansın yanmasını sağlar. Bu da makine ömrünü kısaltır.

4. Islak Yerlerde ve Zeminlerde Kullanmayınız

Eğer makinenizi duş aldıktan sonra banyoda veya ıslak bir yerde kullanırsanız bu hem sizi hayati anlamda etkiler hem de makinenizin  su ile temasında bozulmasına ya da ömrünün kısalmasına neden olur.

5. Çok Uzun Süre Kullanmayınız

Saçları kurutmak kimileri için çok fazla vakit harcamaktalar. Fakat çok uzun kullanmak hem sağlık açısından hem de makine ömrü olarak olumsuzluk doğurabilir. Makine çok fazla ısı ile durursa bu motorunun yanmasına neden olabilir. Yine sizin için de çok fazla ısıya kalmak iyi olmayacaktır.

Son olarak, makineyi saçlarınıza çok fazla yaklaştırmadan kullanmanız saçlarınızın sağlığı için son derece önemlidir. Çünkü saçlarınız çok fazla ısıya maruz kalırsa yanabilir ve kırılabilir.

Cebinizi De Düşünün

Bir kurutma makinesinin bir saatlik çalışma süresi bir florasan lambanın 44 saatlik çalışma süresine eşit değerdedir.

Nasıl mı?

Bir saç kurutma makinesinin harcadığı güç 1600w’tır

Evlerde kullanılan bir florasan lambanın harcadığı güç ise 36w’tır.

1600/36= 44’e tekabül eder. Bu da çok elektrik harcadığınızı gösterir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.